%0
Cüzzam : Tarihsel Süreçte Anadoluda  - Çakmak, Fevzi

Cüzzam : Tarihsel Süreçte Anadolu'da

Fevzi Çakmak

Yayınevi: Gece Akademi

Yayın tarihi: 12/2019

ISBN: 9786052886434

Editör : Şükran Köse Çağrı Büke Eren Akçiçek

Türkçe | 272 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Tıp-Sağlık

  • 60,00 TL

 Tarihsel Süreçte Anadolu'da Cüzzam çalışması, Anadolu'da Bulaşıcı ve Salgın Hastalıklar Tarihi Antolojisi başlıklı proje kapsamında ortaya konması planlanan kitap serisinin üçüncü cil­dini oluşturmaktadır. Projesinin ilk kitap çalışması, bulaşıcı ve salgın hastalık denildiğinde ilk akla gelen Tarihsel Süreçte Anadolu'da Sıtma başlığını taşırken; ikinci kitap çalışmamız Ta­rihsel Süreçte Anadolu'da Kuduz başlığı altında yayımlandı.

Projenin bundan sonraki araştır­ma konuları içinde Kolera, Veba, Çiçek, Verem, Kızamık ve Kızamıkçık, Frengi ve Zührevi Hastalıklar, Trahom, Tifüs, Grip ve Karantina Uygulamaları yer almaktadır. Proje tamamlan­dığında, bu hastalıklara ilişkin, her biri ayrı bir çalışma olacak şekilde ve herkesin kolayca okuyup anlayabileceği bir bulaşıcı ve salgın hastalıkları tarihi kitap serisi oluşacaktır. Hem bu hastalıkların geçmişte, özellikle Anadolu topraklarında, yaptıkları yıkımlar ve etkileri günümü­ze aktarılacak hem de hastalıkların tarihsel serüveni hakkında derli toplu bir kaynak ortaya ko­nulacaktır.

Elinizdeki bu çalışma ile cüzzam hastalığının Anadolu topraklarınınki serüveni, geçmişten gü­nümüze bir bütün halinde ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışma içinde yer alan metinlerin her biri bilim dünyamızın değerli araştırmacıları tarafından, tamamen bilimsel etik ve ahlak il­keleri çerçevesinde kaleme alınmıştır.

Anadolu' da Bulaşıcı ve Salgın Hastalıklar Tarihi Antolojisi projesinin üçüncü ayağı olan Tarihsel Süreçte Anadolu'da Cüzzam çalışması, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bulaşıcı ve salgın hasta­lıklarla mücadelesine omuz veren; özellikle cüzzam hastalığının teşhis, tedavi ve önlenmesinde büyük çaba gösteren ve şu an aramızda olmayan Dr. Etem Utku ve Dr. Türkan Saylan'a ithaf edilmiştir.

Bu çalışmanın yayın sürecine verdikleri katkılardan dolayı Gece Kitaplığı yayınevine teşekkür eder; bu kitabın bilim dünyamıza yarar getirmesini ve bundan sonra kalem alınacak olan çalış­malara ilham vermesini temenni ederiz.

Saygılarımızla ...

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı