D-Day 6 Haziran 1944 : İkinci Dünya Savaşının Nefes Kesen Mücadelesi - Ambrose, Stephen

D-Day 6 Haziran 1944 : İkinci Dünya Savaşının Nefes Kesen Mücadelesi

Stephen Ambrose

Yayınevi: Kastaş

Yayın tarihi: 11/2004

ISBN: 9789752820340

Çevirmen : Esin Akan

Türkçe | 494 Sayfa |

Tür: Dünya Siyasi Tarihi

D-Day, II. Dünya Savaşı'nın kaderini ve gidişatını değiştirecek Normandiya Çıkartması'nın yapıldığı gündür. Dünya tarihinin en önemli olaylarından birinin gerçekleştiği bugün, pek çok belgesele, filme, araştırmaya ve kitaba konu olmuştur.

II. Dünya Savaşı'nda bizzat bulunmuş 1400 kişiden dinlenen tarihi öykülere göre, 6 Haziran 1944'teki Fransa çıkarmasının karmaşık planının, ilk kurşunu atıldığı anda dahi, hemen vazgeçilebilecek bir durumda olduğunu ilk kez, bu kitapta gözler önüne sermektedir.

D-Day'in gerçek öyküsü, Ambrose'un belirttiği gibi, küçük rütbeli subaylar ve gönüllü askerlerin öyküsüydü. Hitler'in Atlantik Duvarı'nı yıkmak için inisiyatifi ele almışlar, hiçbir şeyin kendilerine anlatıldığı gibi olmayacağını da çok iyi anlamışlardı.

Harekat, gece yarısı, 5/6 Haziran'da başlar, İngiliz ve Amerikan Hava İndirme Birlikleri işgali başlatmak üzere, paraşütle Fransa'ya atlarlar. Bu, Haziran 6-7 gece yarısı sona erer. 24 saatlik bir odakta oluşan bu harekat, birliklerden ziyade, kişilerin hikayesidir. Ambrose, D-Day'in tüm politikasını; yüksek komutadan bir Fransız çocuğa, General Omar Bradley'den Amerikalı bir paraşütçüye, Mareşal Montgomery'den bir İngiliz ere, Mareşal Rommel'dan bir Alman çavuşa, Churchill'in direnişinden, Stalin'in sabırsızlığına ve Roosevelt'in endişesine kadar inceledi. Karşı tarafta ise; Hitler'in güçlü kumanda yapısı, Alman politikası ve Führer'e karşı olan bir suikast grubu vardı.

Bu, Omaha ve Utah kumsallarındaki çarpışmaların müthiş bir hikayesidir. Amerikalı, İngiliz, Fransız ve Alman gazilerden, resmi ve özel arşivlerden, ancak şimdi alınabilmiş olan bilgiler, D-Day kitabına hayatını adamış olan yazar Stephen E. Ambrose tarafından bir araya getirilip analiz edilmiş, Esin Akan'ın akıcı kaleminden Türkçemize çevrilmiştir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı