%0
Dakikul-Kelam : Kelam Kozmolojisi : Metin Seçkisi - Kolektif

Dakiku'l-Kelam : Kelam Kozmolojisi : Metin Seçkisi

Kolektif

Yayınevi: Kitap Arası Yayınları

Yayın tarihi: 04/2021

ISBN: 9786257788144

Derleyen : Ahmet Mekin Kandemir Ramazan Altıntaş

Türkçe | 464 Sayfa | 16,5 x 24 cm

Tür: Bilim Tarihi

  • 48,00 TL

Klâsik dönem kelâm kaynaklarında ele alınan konularda Celîlü’l-kelâm ve Dakîku’l-kelâm şeklinde bir ayırıma gidilmiştir. Celîlü’l-kelâm Allah’ın zâtı ve sıfatları, vahiy, nübüvvet ve âhiret gibi temel inanç esaslarının ele alındığı bölümlerdir. Bunlar aynı zamanda kelâm ilminin mesâilini ve temel çatısını oluşturmaktadır.

Dakîku’l-kelâm ise atom, hareket-sükûn, zaman-mekân, süreklilik-süreksizlik, boşluk, mekan, uzay, nedensellik, ağırlık-hafiflik ve ışık gibi fizik ve kozmoloji problemlerini ihtiva etmektedir. Bu konuların ele alınmasındaki temel amaç inanç esaslarını aklî ve mantıkî argümanların yanı sıra deney, gözlem ve tecrübe ile temellendirmek ve desteklemektir. Kelâm ilminin vesâili/ değişkenleri olarak adlandırılan bu meseleler ileri derecede ihtisas ve entelektüel birikim gerektirdiğinden dolayı kelâmın dakîk/latîf/gamîd (ince/derin) konuları olarak sınıflandırılmıştır.

Kelâmcıların eserlerinde tabiat felsefesiyle ilgili bu tarz konulara yer vermesi inkârcı akımlara karşı dinî esasların temellendirilmesi ve savunulmasına katkı sağladığı gibi hakikat arayışı içerisinde olan ilim meraklılarına da imkân ve kaynak sağlamıştır. Elinizdeki kitapta, kelâm kozmolojisine dair alanında uzman akademisyenlerin yaptığı birbirinden değerli 22 çalışma yer almaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı