%10
Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri : Rare and Endemic Plants of the Datça - Boz - Gül, Riyat

Datça-Bozburun Yarımadasının Nadir ve Endemik Bitkileri : Rare and Endemic Plants of the Datça - Boz

Riyat Gül

Yayınevi: Alternatif Yayıncılık

Yayın tarihi: 01/2018

ISBN: 9789758015337

Türkçe-İngilizce | 320 Sayfa |

Tür: Doğa - Tabiat

  • 135,00 TL

Bitkileri tanımlamaya olan ilgim, uzun yıllar önce başladı. Rengarenk ve farklı biçimlerde var olan bu dünyayı, doğayı seven herkesin fark ettiğinden ve merak ettiğinden eminim. Bu konuda yazılan ve özellikle görsel materyal içeren kitaplar bir elin parmaklarını geçmiyordu. Çiçek fotoğraflarına bakınca hepsi birbirine benzeyen, ancak farklı adlarla anılan bitkilerin birbirinden nasıl ayrıldığını öğrenmenin bir yolu olmalıydı. Uzun araştırmalar sonucu bu koşullarda bunun tek bir yolunun olduğunu üzülerek fark ettim; 11 ciltten oluşan, İngilizce yazılmış ve tamamen teknik terimlerle dolu “Flora of Turkey & East Aegean islands” adlı yayını okumayı öğrenmek. Çok uzun bir süreyi botanik terimlerinin, bitkinin neresini belirttiğini öğrenmekle geçirdim. Kitapta çok az sayıda şekil olduğundan bazen bir terimin karşılığını bulmak birkaç ay’ımı alıyordu. Bu dünyaya derinlemesine dalınca ilk işimin bunu çok sayıda olduğunu bildiğim amatörlerle paylaşmak ve bilimsel bir kaynak kitap yapmaya karar verdim. Bu amaçla 2009 yılında Facebook’ta “Flora” grubunu kurup akabinde herkesin dağarcığındaki bilgi ve belgeleri içeren, tüm amatörler ve profesyonel bitki bilimcilerinin katkılarıyla oluşan www.turkiyebitkileri.com adlı web sitesi kuruldu.
 Bu kitabı, bitki dünyasını amatör bitki severlere kolaylık sağlamak yolunda bir başlangıç oluşturmak amacıyla yazdım. Gittikçe sayılarının artmakta olduğunu sevinerek gördüğüm diğer bitki kitaplarından farklı olarak bu kitapta her bitkinin, onu benzerlerinden ayıran özelliklerini oklar çıkararak ve küçük açıklamalarla vurgulamaya çalıştım
 Kitap, 4 yıl süreyle her iki yarımadanın erişilebilir hemen her yeri dolaşılıp alınan örneklerden teşhis edilen bitkilerden oluşturuldu. 800’ü aşkın bitki tanımlanmış, ancak bu sayıda türü içeren bir kitabın hacmi düşünülerek sadece yarımadada nadir ve/veya endemik 270 kadar bitki dahil edilmiştir. Sıralamada daha bilimsel ve doğru olduğunu düşündüğüm familya ve cins sıralamasını yeğledim. Aynı cinse ait ancak renkleri farklı benzer iki bitkinin yan yana olmasının daha bilgilendirici olduğunu düşündüm.
 Bu kitabın, bilim insanı ve amatör tüm doğaseverlere yararlı olmasını dilerim.

 I interested in plants long time ago. I believe that every nature-lover noticed and wandered about this colorful and variegated world. There were very few publicatons, particularly visual ones about Turkey’s native plants. I thought that there must be a way to correctly identfy the similar-looking but differently named plants when I took a look at their photographs. After a long search I sadly found that there is only one source for this: A book of eleven volumes, which is full of scientific terms and has been written in English, named “Flora of Turkey & east aegean islands”. I spent a long time to learn the botanical terms and to find the corresponding parts of the plants. As there were very few figures in that book, sometimes it took a few months to find only one term’s meaning. When I deeply interested in this world I decided that my second goal must be sharing information and publishing a book about plant identification, basically scientific but targeting amateurs who I was sure were in a great number. As a beginning, I founded a group in Facebook, namely “Flora” in 2009, and, subsequently a website, www.turkiyebitkileri.com, which contained information about our native plants both added by amateurs and the scientists.
 By this book I aimed to faciliate the identification for amateur plant-lovers as a first step. I added some brief information and pointed the distinguishing features of the plants by arrows, which are not found in other books about plants which have been published before and, pleased to see that they are increasing gradually in Turkey.
 The book consists of many plants which were collected and scientifically identified from almost every accessible parts of the peninsulas following about four years’ research. About 800 plants have been identified but only 270 of them, which are rare and/or endemics have been included for convinience. The plants were sorted in a scientific manner, first the families and then the genus, as I think it is more scientific and correct. Differently colored but otherwise very similar plants are displayed side-by-side in the book.
 I wish this book will be useful for all nature-lovers, either the amateurs or the scientists.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı