%16
Demokrasi Masalı - Çelenk, Halit

Demokrasi Masalı

Halit Çelenk

Yayınevi: İmge Kitabevi

Yayın tarihi: 05/2003

ISBN: 9789755333816

Türkçe | 276 Sayfa |

Tür: Modern Türkiye Tarihi

  • 37,80 TL

Bu kitapta sunulan yazılar, doğrudan ya da dolaylı olarak demokrasi ve demokratikleşmeyle ilgili incelemelerdir. Yıllardan beri Türkiye'nin gündeminde yerini koruyan demokratikleşme sorunu, ezilen sınıfların ezenlere karşı verdikleri hak savaşımında kullanacakları yöntem ve yasal düzenlemelerin genişletilmesidir.

Türkiye egemen sınıfları, sömürü düzenlerini kararlarından ödün vermeksizin sürdürebilmek için, özellikle ezilen sınıfların muhalefetlerin yoğunlaştığı dönemlerde, her türlü yasa dışı yola başvurmaktan kaçınmazlar.

Yargısız infazlar, kayıplar ve benzeri olaylar bunun canlı kanıtıdır. Tüm bu uygulamaların temelinde emperyalizm, bugünkü adıyla küreselleşme yatmaktadır.
ABD, yandaşı İngiltere ve kimi diğer kapitalist ülkeler, yeni emperyalist düzenin öncülüğünü yapmaktadır. Özellikle geri kalmış ülkelerdeki açlık, yoksulluk, eğitimsizlik, sağlık hizmetlerinden yoksunluk, bu düzenin ürünüdür. Burada, egemen sınıfların çıkarları herşeyin üstündedir. Yaşam hakkı başta olmak üzere tüm insancıl değerler yok sayılır.

İkinci Dünya Savaşı'nda Hiroşima ve Nagazaki toplu kıyımlarını, 1970'li yıllarda ise başta Vietnam olmak üzere Asya ve Latin Amerika halklarına karşı uygulanan kıyımları yaşadık. Günümüzde aynı tür kıyımlar, Bin Ladin bahanesiyle Afgan halkına uygulanmaktadır. Uluslararası emperyalizm , Ortadoğu'nun yeraltı ve yerüstü kaynaklarına el koymak ve kendi çıkarları doğrultusunda bölge haritasını yeniden çizmek için, hiç bir haklı nedeni olmadığı halde Irak'ı işgal etmiştir. Kuzey Kore, İran, Suriye gibi diğer Ortadoğu ve Asya ülkelerinin de sırada olduğu görülebilir.

Kapitalist düzen yeryüzünden silinmedikçe, insanlık sömürüden, onun bir parçası olan antidemokratik uygulamalardan ve toplu cinayetlerden kurtulmayacaktır.

Toplumda yaratılan değerlerden herkesin gereksiminine göre pay alacağı, gerçekten demokratik bir dünyanın yaratılmasının barbarlığa karşı tek seçenek olduğu gerçeği, yaşadıklarımızla her geçen gün biraz daha anlam kazanıyor. Demokratikleşme savaşımı, bu yolun en önemli kilometre taşlarından biridir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı