%10
Denemeler - Montaigne, Michel De

Denemeler

Michel De Montaigne

Yayınevi: İnkılap

Yayın tarihi: 09/2018

ISBN: 9789751038470

Derleyen : Ahmet Bozkurt

Türkçe | 320 Sayfa | 13.5 x 19.5 cm

Tür: Deneme

  • 13,50 TL
  • 15,00 TL

Montaigne
Katolik inançlarına bağlı, asil bir ailenin çocuğu olan Montaigne, 28 Şubat 1533’te Périgord’da doğdu. 1546’da Collège de Guyenne’i bitirdi. Toulouse Üniversitesi’nde hukuk okudu. Bordeaux Parlamentosu’nda danışmanlık, belediye başkanlığı, milletvekilliği yaptı. Almanya ve İtalya’yı gezen Montaigne, 1571’de tüm görevlerini bırakarak şatosuna çekildi ve 1572’de Denemeler’i yazmaya başladı. Deneme türünün yaratıcısı olan Montaigne, 13 Eylül 1592’de 59 yaşındayken öldü.

Selim Sezer
1982 İstanbul doğumlu çevirmen, 2006 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi (Fransızca) bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi ana bilim dalında tamamladı. Fransızca ve İngilizce kaleme alınmış 10’dan fazla kitabı ve çok sayıda makaleyi Türkçeye kazandırdı. Halen İstanbul Gedik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Arka Kapak Yazısı

“Michel de Montaigne bütün zamanlara kendi benlik sunumunu dâhil etmiş bir düşünür. Ele aldığı onca düşünce, kavram ve izlek, oylumlu yapıtı Denemeler’in her satırında yer yer inceliklerle donanmış bir şekilde, yer yer de baskın bir görü olarak kendisini açığa çıkarır. Onun için bir düşünür ya da klasik anlamda bir yazar demek ne kadar doğru olur; onu tek bir düşüncenin kapsamına dâhil edecek bir tanımlama ne kadar yeterli olacaktır, bilinmez. Bildiğimiz tek bir arı gerçeklik vardır ki, o da Montaigne öyle ya da böyle çağının düşünsel izleğini zorlamış ve tüm çağlarda kalıcılığını onaylatmış bir söz ustasıdır. Kendisi her ne kadar sadece dile geleni aktardığını ve kendisini anlattığını söylese de işin aslı bu değildir. En yalın düşüncelerin sunumunda, hamasi söz söylemenin gereksizliğinden bahsettiği durumlarda bile Montaigne bu durumu eşsiz bir belagat gücüyle sergiler…”
                                                                                
Ahmet Bozkurt

Deneme türünün yaratıcısı Montaigne’in Denemeler’i aradan yüzyıllar geçmesine rağmen hâlâ güncelliğini ve etkisini koruyor. Ahmet Bozkurt’un derlediği Denemeler, çağları, fikirleri ve deneyimleri aşan bir eserin özenli seçkisi…

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı