Divandaki Düşmanlar : Bir Türk Psikanalistin Siyaset Psikolojisi Serüveni - Volkan, Vamık D.

Divandaki Düşmanlar : Bir Türk Psikanalistin Siyaset Psikolojisi Serüveni

Vamık D. Volkan

Yayınevi: Alfa

Yayın tarihi: 03/2013

ISBN: 9786051067025

Türkçe | 588 Sayfa | 13,5 x 21 cm.

Tür: Psikoloji

Birçok çatışmak bölgede gözlemci, arabulucu ve bir hekim olarak görev yapan, dünyanın önde gelen psikiyatrlarından Prof. Vamık D. Volkan bu kitabında, psikolojik faktörlerin uluslararası ilişkiler üzerindeki etkisini gözler önüne se­rerken, etnik, dini, milli, ideolojik düşmanlıkları olan büyük gruplar arasında diyalog kurulması üzerine çalışmalarıyla ilgili tecrübelerini paylaşıyor. Volkan, son otuz yılda, Sovyetler Birliği, Baltık Cumhuriyetleri, Doğu ve Batı Almanya, eski Yugoslavya, Kıbrıs, Kuveyt ve Ortadoğu gibi bölgelerde yaşanan dönüm noktası niteliğindeki büyük tarihsel olaylara, toplumsal travmalara siyaset psi­kolojisi penceresinden ışık tutuyor.

Bu kitabı okumak, geçmiş zamanın büyük kâşiflerinden birinin omzunda ufka bak­maya benziyor. Vamık Volkan sayesinde psikanaliz, tüm dünyadan kilit önemdeki aktörlere temas edip olayların iç yüzünü açığa çıkararak divandan kalkıp terörizmin ve vahşi siyasi çatışmanın zorlu dünyasına atılıyor. Müthiş zekâsı ve kişiliğiyle, ulus­lararası ilişkiler konusunda perspektifinizi değiştirecek bir yolculuğa çıkarıyor.

Lord John Alderdice FRCPsych, İngiltere Lordlar Kamarası Liberal Demokrat Parlamento Partisi Lideri, Londra

Travmatize olmuş toplumlar konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından Va­mık Volkan, uzun yıllar süren etnik ve dini çatışmaları anlamada anahtar kavram­lar geliştirdi. Bu büyüleyici anı kitabında da, okuru savaşın dünyasına götürürken, büyük-grup gerilemesi ve seçilmiş travmalar konusunda da eğitiyor. Ofisinden çıkıp daha geniş bir dünyaya atılan nadide bir psikanalist olan Volkan, liderlerin akıldışı şiddeti teşvik etmek için seçilmiş travmaları nasıl kullandıklarını, gelecekte yaşana­bilecek şiddet olaylarını engellemek için ise toplumların yas tutmaya ihtiyaç duydu­ğunu anlatıyor.

Jessica Stern Terror in the Name of God: Why Religious Militants Kül kitabının yazarı, eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın Ulusal Güvenlik Konseyi'nin eski mensubu

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı