%28
Doğa ve Direniş Öyküleri - Akdemir, Özer

Doğa ve Direniş Öyküleri

Özer Akdemir

Yayınevi: Yeni İnsan

Yayın tarihi: 03/2019

ISBN: 9789752498754

Türkçe | 192 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Doğa - Tabiat

  • 12,96 TL
  • 18,00 TL

 Ülkemizde son yıllarda gittikçe artan yoğunlukta bir mücadelenin geliştiğine tanıklık ediyoruz.

Ekoloji mücadelesi, halkın yaşam alanlarını koruma mücadelesinin de ötesine geçen bir niteliğe bürünerek kelimenin gerçek anlamıyla yaşam mücadelesi halini almış durumda.

Dünyaya egemen olan sistem, doğanın talanını ve yıkımını da beraberinde getiriyor. Son dönemde iş başına gelen iktidarlar çevre sorunlarına çözüm üretmek yerine, yeni sorunları doğuran bir ekonomik-politik hatta ilerliyor. Doğal olarak hava kirleniyor, su kirleniyor, toprak kirleniyor, ekmek kirleniyor!..

Elinizdeki kitapta ülkemizin dört bir yanında süren ekoloji mücadelelerinden doğa, yaşam ve direniş öyküleri var. Öykülerde anlatılan olayların hemen hepsi, içinde geçen kişiler ve yerlerin ise büyük bir çoğunluğu gerçek. Fotoğrafların önemli bir bölümü de çoğu halen devam eden bu mücadelelerden kesitleri içeriyor.

Daha önce yazdığı üç kitapta da ekoloji meselelerine araştırmacı bir gazetecinin gözü ile değinen Özer Akdemir, bu kez edebiyatla anlatmaya çalışıyor verilen mücadeleyi. Bir dağın, bir insanın, bir köyün, bir zeytinin ya da turnanın gözünden Anadolu'nun yitip giden, yok edilen varlıklarının ve bu yok oluşa karşı doğanın-insanın-yaşamın direnişinin öyküleri bunlar.

Her bir öykü yaşamın doğasının direniş üzerine kurulduğunu, doğanın ise direnişin ta kendisi olduğunu anlatıyor...

Yazar Hakkında:
1969 Nevşehir Hacıbektaş’ta doğdu. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden 1993 yılında mezun oldu. Gazeteciliğe 1998 yılında Evrensel Gazetesi Zonguldak muhabiri olarak başladı. 2000 yılında gazetenin İzmir bürosunda muhabir olarak çalışmaya devam etti. Bergama köylülerinin siyanürlü altın işletmesine karşı verdiği mücadelelerin haberlerini yaparak çevre gazeteciliğine yöneldi.

Bergama haberleri nedeniyle “gazeteciliğin fikri takip ilkesine bağlılık konusunda gösterdiği çabadan ötürü” 2003 yılı Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Jüri Özel Ödülü’nü gazeteci Neşe Düzel ile paylaştı. Bu tarihten günümüze kadar da ağırlıklı olarak çevre sorunları ve ekoloji mücadelelerine yönelik haberler yaptı. Hayat Televizyonu’nda kurulduğu 2009 yılından 2016 yılında KHK kararı ile kapatılana kadar çevre sorunları ve buna karşı verilen halk mücadelelerini konu edinen haftalık “Çepeçevre Yaşam” adlı programının yapımcı ve sunuculuğunu gerçekleştirdi. Çepeçevre Yaşam programını halen Evrensel WEBtv üzerinden devam ettiriyor.

Kışladağ Altın Madeni özelinde, Türkiye’de ve KKTC’deki altın madenlerinin çevre, sağlık ve toplumsal etkilerini ele alan “Anadolu’nun ‘Altın’daki Tehlike/Kışladağ’a Ağıt”adlı kitabı 2011 Nisan ayında çıktı. Bergama Köylü mücadelesinin sönümlenmesinde önemli bir role sahip olan Alman Vakıfları ve dış güçler olgusunun ardındaki bilinmeyenlerin izini de süren “Kuyudaki Taş/Alman Vakıfları ve Bergama Gerçeği” adlı kitabı 2011 Kasım ayında Evrensel Basım Yayın tarafından yayımlandı. Ege’nin iki farklı yöresinde 40 yıl önce yapılan uranyum madenciliğinin çevre ve sağlık üzerine etkilerini ele aldığı “Uranyum Uğruna/ Dilsiz Çocukları Ege’nin” kitabı Eylül 2017 yılında Yeni İnsan Yayınevi’nden çıktı.

Halen Evrensel Gazetesi İzmir temsilciliğine ve gazeteciliğe devam ediyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi. Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu ve Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Yürütme Kurulu üyeliğini yapıyor.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı