%24
Doğu Asyanın Politik Ekonomisi : Japonya Çin ve Güney Kore’de Kalkınma Siyaset ve Jeostrateji - Akkemik, K.Ali

Doğu Asya'nın Politik Ekonomisi : Japonya Çin ve Güney Kore’de Kalkınma Siyaset ve Jeostrateji

K.Ali Akkemik

Yayınevi: Boğaziçi Üniversitesi

Yayın tarihi: 03/2015

ISBN: 9786054787401

Editör : Sadık Ünay

Türkçe | 384 Sayfa | 16 x 23 cm

Tür: Ekonomi  |  Dünya İktisat Tarihi

  • 27,74 TL
  • 36,50 TL

Dünya ekonomisinin ağırlık merkezi son yıllarda Çin’ın hızlı büyümesi neticesinde Doğu Asya’ya doğru kaymaktadır. Oysa Çin’den çok önce Japonya, ardından Kore, Tayvan, Singapur ve Hong Kong gibi yeni sanayileşen ülkeler ve son olarak da Güneydoğu Asya ülkeleri hızlı kalkınma deneyimi geçirmişlerdi. Bunların ilki olan Japonya’nın 1990’ların başlarında, diğerlerinin ise 1990’ların sonlarında yaşadıkları büyük krizlerin ardından ekonomilerindeki hızlı büyüme durmuş ve ılımlı büyüme oranlarına dönüşmüştür. Buna karşın Çin, son dönemde yavaşlayan büyüme hızına rağmen bölgenin önemli bir ekonomik ve siyasi aktörü olarak konumunu güçlendirmiştir.

Dünyada önemli bir yere sahip olan Doğu Asya ülkelerinin politik ekonomileri, bölgedeki ülkelerin arasındaki ekonomik ve politik dengeler ve Türkiye’nin bu ülkelerle ilişkileriyle ilgili konularda ekonomi, işletme, tarih ve uluslararası ilişkiler uzmanlarının katkıda bulunduğu bu kitap Türkiye’de az sayıda bulunan Doğu Asya hakkındaki özgün çalışmalardan biridir. Doğu Asya’yla ilgilenen araştırmacılar, akademisyenler ve öğrenciler için bu kitap önemli bir kaynak niteliğindedir.

Doç. Dr. K. Ali Akkemik, Kadir Has Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde öğretim üyesidir. 1999 yılında ODTÜ’den iktisat alanında lisans derecesini, 2006 yılında Japonya’da Nagoya Üniversitesi’nden uluslararası kalkınma alanında doktora derecesini almıştır. 2007-2011 yılları arasında Başkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde, 2011 yılından itibaren de Kadir Has Üniversitesi’nde çalışmaktadır. Aynı zamanda, Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi’nde misafir öğretim üyesidir. Çalışma alanları arasında Japonya başta olmak üzere Doğu Asya ekonomileri, hesaplanabilir genel denge modelleri, uluslararası iktisat, kalkınma ekonomisi ve kültür ekonomisi yer almaktadır.

Doç. Dr. Sadık Ünay, 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını 1999’da İngiltere’de Manchester Üniversitesi’nde uluslararası ekonomi politik alanında; doktorasını ise 2005’te tamamladı. 2011’de Doçent unvanı alan Ünay, Manchester, Birmingham, Huddersfield, Yıldız Teknik, Maltepe ve İstanbul Şehir üniversiteleri ile Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi’nde öğretim üyesi olarak dersler verdi. Başbakanlık Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı’nda danışman olarak görev yapan Ünay, halen SETA Vakfı-İstanbul Ekonomik Araştırmalar Direktörü ve İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesidir. Sadık Ünay’ın akademik çalışmaları ağırlıklı olarak küresel yönetişim, yükselen güçler, uluslararası ekonomik kuruluşlar ve Doğu Asya ekonomi politiği üzerinde yoğunlaşmaktadır.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı