%10
Domes : A Journey Through European Architectural History - Forsyth, Michael

Domes : A Journey Through European Architectural History

Michael Forsyth

Yayınevi: Ertuğ & Kocabıyık

Yazar : Doğan Kuban Robert Ousterhout

Fotoğraflar : Ahmet Ertuğ

Ciltli | İngilizce | 212 Sayfa | Geniş boy |  35×48 cm

Tür: Mimari

 • 1656,00 TL
 • 1840,00 TL
 • Sepete Ekle
 • Bu üründe

  KARGO ÜCRETSİZ

 • Temin Süresi 1 - 3 iş günü

DOMES A Journey Through European Architectural History Photography: Ahmet Ertug Text by Michael Forsyth, Robert Ousterhout & Dogan Kuban Published by Ertug & Kocabiyik This enchanting and important book presents the art of the internationally famous architectural photographer, Ahmet Ertug in his latest folio, capturing the spatial essence of that most defining symbol of architecture, the Dome. The book is a journey through architectural history, from the immense spherical dome of the first-century Roman Pantheon, its oculus open to the sky, to the steel and glass of Norman Foster’s Bundestag, Berlin, one of the most visited new architectural structures in the world. Along the way, are the domes of Byzantium including the Hagia Sophia, its dome pierced with lunette windows that make it seemingly float by magic, the mighty domes of the Middle Ages, the Renaissance and the Baroque, each presenting its architect with the greatest of all structural challenges – Brunelleschi’s Florence Cathedral, Michelangelo’s St Peter’s, Sir Christopher Wren’s St Pauls’ in London, and the iron and glass domes of nineteenth-century France. The text, by leading authorities in their field, relates the extraordinary and unique stories behind each, explaining the structural principles and the fascinating tales of human, social and personal strife, by the architects and craftsmen from ancient Rome to the present day. More than any other architectural element, domes have facets of structure, vision, representations of heaven, iconography and acoustics, all involving the greatest names in architectural history. The expansive photography of Ahmet Ertug captures the spatial vision of 27 famous domes, all of them visually stunning and all with a story to tell. Number of pages 212 Number of color plates 110 Page size 35 x 48 cms.

2012
English
35×48 cm
212 pages (110 color plates)

Printed and hand bound in Switzerland to very high standards. Presented in a slipcase, book cover bound in moire silk cloth.

Domes
A Journey Through European Architectural History
Metin: Michael Forsyth, Robert Ousterhout, Doğan Kuban
Fotoğraflar: Ahmet Ertuğ

Dünyaca ünlü mimar-fotoğrafçı Ahmet Ertuğ, büyüleyici güzellikte olduğu kadar önemli de olan son kitabında mimarinin o en belirleyici simgesi olan kubbelerin özüne gidiyor. Bu kitap, göklere açılan gözpenceresi ve devasa küresel kubbesiyle 1. yüzyıldan kalma Roma’daki Pantheon’dan günümüzün en çok ziyaret edilen yeni mimari yapılarından, Norman Foster imzalı Berlin’deki Bundestag’ın çelik ve cam kombinasyonuna uzanan bir yolculuk sunuyor mimarlık tarihi içinde. Yolculuğun ara durakları arasında kubbesine açılmış geçme tonozlarıyla adeta mucizevi bir şekilde uçuyormuş gibi görünen Ayasofya gibi Bizans kubbeleri, ortaçağ, Rönesas ve barok dönemin her biri mimarına binbir teknik bilmece çıkaran zorlu kubbeleri, Brunelleschi’nin Floransa Katedrali, Michelangelo’nun St Peter’i, Sir Christopher Wren’in Londra’daki St Paul Katedrali ve 19. yüzyıl Fransa’sının demir ve cam kubbeleri yer alıyor.

Alanında dünya çapında isim yapmış uzmanların kaleme aldığı metinler, bu mimarlık başyapıtlarının ardındaki ilgi çekici ve sıradışı öyküleri anlatırken her birinin yapısal özelliklerini ve Roma’dan bugüne mimarlar ve zanaatkârların verdiği kişisel ve toplumsal mücadeleyi de ele alıyor. Kubbeler, diğer mimari öğelerden farklı olarak yapının yönünü, vizyonunu, cennet temsilini, ikonografisini ve akustiğini belirler. Ahmet Ertuğ’un incelikli fotoğrafları, birbirininden büyüleyici ve her biri kendi öyküsüne sahip 27 ünlü kubbeyi olağanüstü bir görsellikle sunuyor.

2012
İngilizce
35×48 cm
212 sayfa (110 renkli levha)

İsviçre’de basılıp ciltlenmiş; ipek kumaş ciltli ve özel kutu içinde

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
 • 3 Taksit

 • 3 Taksit

 • 3 Taksit

 • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı