%10
Dünden Bugüne Suriye Türkmenleri 2 : Halep Türkmenleri - BOZDOĞAN, ISMET

Dünden Bugüne Suriye Türkmenleri 2 : Halep Türkmenleri

ISMET BOZDOĞAN

Yayınevi: Gece Kitaplığı

Yayın tarihi: 10/2020

ISBN: 9786257243216

Türkçe | 125 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Politika - Dünya

  • 18,90 TL
  • 21,00 TL

 Bu kitabı yazmak isteyişimin nedeni; “Kamuoyunda, Suriyeliler için bunlar adam olsa memleketlerinde kalırlardı. Buraya kaçarak gelmişler. Kendi memleketlerine faydaları olmayanların bize ne faydası olacak” söylemlerinin benim çok zoruma gitmesi olmuştur. Hatta bu konuda bazı Türkmen dostlarımın, akrabalarımın inceden inceye serzenişleri olmuştur. Bende bu konunun gerçek yönünü anlatmak, bu soruya makul mantıklı cevap bulmak için araştırmaya, incelemeye başladım.

Bu konuyu önce bayır-Bucak Türkleri üzerinde araştırdım. Sordum, “Niçin geldiniz?” Aldığım cevapları ses kaydı alarak aldım. O ses kayıtları yazıya dökerek kağıda dökerek yazdım. Suriye Türkmen Meclisi Kültürel faaliyet olarak “Dünden Bugüne Suriye Türkmenleri-I Bayır-bucak Türkmenleri” adlı kitabı mı yayınladı.

Ben bu kitabın yayınlanmasından sonra acaba diğer Türkmen bölgesindeki kardeşlerimiz hangi nedenle göç etmişler. Evlerini yerlerini, yurtlarını bırakmak durumda kalmışlar konusunu bizzat kendilerinden sormak istedim. Onun için Gaziantep’te bulunan çok değerli Halepli dostlarımın yanına gitmeye karar verdim.

Gaziantep’te bulunan dostlarımdan Adil Şan Aşir, Eyüp Ahmetağa, Yahya Dede’yi aradım. Buyur gel dediler. Gaziantep’e gittiğimde bana çok büyük yakınlık gösterdiler. Bir dakika yanımdan ayrılmadılar. Başka dostlarla tanıştırdılar. Her gün bir Halepli Türkmen’in evinde olduk. Her gün toplandığımız evde bir bütün olduk. Ailecek oturduk. Suriye’deki yaşantılarını, başlarına neler geldiğini, kısaca niçin geldiklerini nasıl geldiklerini anlattılar. Ben ses kayıtları aldım. Her toplantı yaptığımız evde misafir ettiler.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı