%20
Dünyanın Sonundaki Kentler : Güncel Sorunlar Karşısında Distopya ve Ütopyalar - Lorenzo, David J.

Dünyanın Sonundaki Kentler : Güncel Sorunlar Karşısında Distopya ve Ütopyalar

David J. Lorenzo

Yayınevi: Nota Bene

Yayın tarihi: 01/2024

ISBN: 9786052604137

Çevirmen : Nahit Bingöl

Karton Kapak | Türkçe | 264 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm

Tür: Edebiyat İncelemesi

  • 192,00 TL

 Dünyanın Sonundaki Kentler, bugünün kaotik dünyasında yeniden revaçta olan distopya, distopik bilim kurgu gibi türler ile bunlardan uzak durmaya çalışan geniş kitlelere hitap eden ütopyacı edebiyatı kıyaslamalı biçimde ele alıyor. Dünyanın kaotik dönemlerindeki toplumsal karamsarlık, distopyaların yaygın okunmasına neden olur. Buna karşın, böylesi atmosferlerden çıkış için siyaset anlayışımızı yeniden düşünme ihtiyacı göz önüne alındığında, başlı başına ütopya okumak için bir sebep ileri sürülebilir. Kısacası, bunlardan biri, diğeri olmaksızın düşünülmemelidir. More’un Ütopya’sı, Zamyatin’in Tek Devlet’ini ortaya çıkarabilir. Bellamy’nin yaratımı bizi Neville’in tasvir ettiği gayrimedeni koşullara götürebilir. Dolayısıyla ne ütopyalar sadece uzak ve mükemmel toplumlara ilişkindir ne de distopyalar sırf gelecekteki cehennem çukurlarına.
Bu kitapta yazarın amacı okuyucuları bu sorular hakkında yeniden düşünmeye teşvik etmektir. Nerede durduğumuzun, hangi varsayımlara sahip olduğumuzun, hangi analizleri kabul ettiğimizin, en çok neden korktuğumuzun ve en çok neyi arzuladığımızın farkında olmak… Çünkü bu farkındalık içinden geçmekte olduğumuz türden kaotik bir dünyada sahip olunacak çok değerli bir bilgidir.
Kitap çeşitli yönleriyle ütopyaları ve distopyaları ele alan diğer çalışmalardan farklılaşan özgül niteliklere sahiptir. Bu eserleri siyasi literatür çatısı altında analiz eder; yani bunları siyasi felsefenin örnekleri olarak tartışır. Her eserin böyle bir yaklaşımla mümkün olandan çok daha fazla tartışılmasını sağlar. Çalışma, eserlerin bir seçkisi olmadığı gibi, onlardan uzun pasajlar da içermiyor. Her eserin mesajını çözmeye uğraşmak için yola çıkıyor. Bunu yaparken, çok çeşitli bağlamlarda yazılmış ve ortaya konulmuş eserleri kapsıyor, çok farklı mesajlar içeriyor ve apayrı felsefeleri ortaya çıkarıyor; hem ünlü hem daha az bilinen eserlere değiniyor. Ayrı bölümlerde yer verilmiş ve bağımsız olsalar da bu eserlerin tartışmasının çiftler halinde okunması amaçlanıyor: Pines Adası ile Ütopya, Hiçbir Yerden Haberler ile Geriye Bakış ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ile Biz.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015