Duramayan Adam : Obsesif Kompulsif Bozuklukla Yaşamak - Adam, David

Duramayan Adam : Obsesif Kompulsif Bozuklukla Yaşamak

David Adam

Yayınevi: Pegasus

Yayın tarihi: 04/2018

ISBN: 9786052994542

Çevirmen : Elif Okan Gezmiş

Türkçe | 312 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Psikoloji

Yakamızı bırakmayan düşüncelerin gücü, beynimizin nasıl bize düşman olabileceği ve obsesif kompulsif bozuklukla yaşamanın nasıl olduğuna dair samimi bir anlatı.
Hiç yüksek bir binadan atlama ya da arabanızı trafiğin ters yönüne sokma gibi tuhaf istekleriniz oldu mu? Eğer olduysa yalnız değilsiniz. Bilim, tarih ve kişisel anlatı karışımı bu kitabında David Adam herkesin sahip olduğu tuhaf düşünceleri ve bu düşüncelerin milyonlarca insanı nasıl obsesyon ve kompulsiyonlara yönlendirdiğini ortaya koyuyor.
David yirmi senedir OKB’yle (obsesif kompulsif bozukluk) yaşıyor, Duramayan Adam da onun durumunu anlamaya yönelik atmış olduğu adımın meyvelerinden oluşuyor. Etiyopyalı bir kız öğrenciyi evinin duvarlarını parça parça yemek zorunda bırakan ya da iki erkek kardeşi kendi evlerine yığdıkları eşyaların altında ölüme mahkûm eden şey nedir? Tehlikesiz bir düşünce nasıl olur da birden bir düşünce tufanına dönüşür? Beyin üzerine yapılan en yeni araştırmalar, hastaların ve tedavilerinin tarihçesi ve yazarın kendi deneyimleriyle ilerleyen bu kitap sizi ruh hastalıkları ve normallik üzerine düşüncelerinizi yeniden ele almaya teşvik edecek.
Basit, duygusal ve yer yer komik bir anlatımla dolu bu kitap sizi kişisel bir kâbusun içine sokarak beyinlerimizin en karanlık köşelerine bir kapı açacak.
“David Adam, okuyucuları kontrol edilemez ve istenmeyen düşünceler tarafından ele geçirilmiş takıntılı bir beynin dehlizlerinde bir yolculuğa çıkarıyor. Beklenmedik derecede başarılı, bilgilendirici ve unutulmayacak bir eser.”
-Brigid Schulte
“Yazarın kendi yaşadıkları ve ünlü insanların yaşamları (Winston Churchill, Tesla, Andersen) ile hayli tuhaf vakaları inceleyen bu kitap, zihnin hem mucizevi şeyler başarabilen hem de acı veren bir makine olduğunu bizlere gösteriyor.”
-Mother Jones
“Bir düşünce tufanının nasıl insanın kâbusu haline gelebildiğini gösteren, ilk ağızdan anlatılan gerçek bir hikâye. Zaman zaman şaşırtıcı, bazen trajik bazen komik bir çalışma.”
-BBC Focus
“Sürükleyici, zaman zaman rahatsız edici ve başından sonuna kadar insanı aydınlatan bir kitap. Yazar hem düşüncelerimizin üzerimizde yaratabileceği yıkıcı etkileri hem de bilimle bunları nasıl yenebileceğimizi gösteriyor.”
-Booklist
“OKB’li bir zihinde içeriden birinin sizi gezdirdiğini hayal edin! David Adam size dünya nüfusunun yüzde üçünü etkileyen bu rahatsızlık ve insanların ona nasıl baktığı hakkında bilimsel, kültürel ve tarihsel bilgiler sunuyor.”
-Nature
“Obsesif kompulsif bozukluk adlı kâbus üzerine etkileyici bir çalışma… Samimi ve okuyanların hayatını değiştirecek bir kitap.”
-The Observer
“Duramayan Adam okuyucularına insan psikolojisinin nadir rastlanan ama kolay kolay yok edilemeyen bir rahatsızlığının çarpıcı bir portresini sunuyor.”
-The New York Times
David Adam Sunday Times çoksatanlar listesine girmiş bir yazar ve dünyanın en prestijli bilim dergilerinden Nature’ın editörüdür. Öncesinde ise yedi sene boyunca The Guardian için bilim, tıp ve çevre alanlarında yazılar yazmıştır. Bu süre içinde İngiliz Bilim Yazarları Derneği tarafından yılın yazarı olarak seçilmiş ve yazdığı yazılar için Antarktika, Kuzey Kutbu, Çin ve Amazon ormanları gibi yerlere seyahat etmiştir.
 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı