%10
Duygusal Şema Duygusal Zeka : Duygusal Zeka Terapisi - Keçe, Cem

Duygusal Şema Duygusal Zeka : Duygusal Zeka Terapisi

Cem Keçe

Yayınevi: Pusula Yayınları

Yayın tarihi: 05/2021

ISBN: 9786054912698

Yazar : Fatma Coşar Senai Demirci

Türkçe | 440 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Sosyal Psikoloji

  • 63,00 TL

Duygusal zekânız İle Yaşam Senaryonuzu Değiştirin!

“Duygusal şema”, çocukluk travmalarına bağlı olarak gerçekliğin olumsuz yorumlanması, yıkıcı ve olumsuz deneyimlenmesi sonucu oluşan, insanın iç dünyasına yerleşen, kendini tekrar etmek ve gerçekleştirmek için uygun koşulları yaratmaya çalışan bilinçdışı bir düzenektir. Travmatik anıların, yıkıcı duygusal deneyimlerin ve ruh durumunun belirleyicisi olan duygusal şemalar, her yeni olumsuz deneyimle sürekli güçlenir.

Duygusal şemalar, insanın bilişleri, düşünceleri, duyguları, bedensel duyumları, hisleri, inançları, anıları ve davranışlarının birbirleriyle karşılıklı etkileşiminden oluşmuş yaşam senaryolarının ana temalarıdır. Duygusal şemaları zihnimizdeki iktidardan indirerek yaşam senaryomuzu bizi mutlu edecek şekilde değiştirmek duygusal zekâmızı geliştirip güçlendirilmemizle mümkün olur.

Psikoterapist & Yazar & Eğitmen Cem KEÇE

Sanal Ve Kurgulanmış Gerçeklik Algısı: “Duygusal şema”

“Duygusal şema”, kaçıp sığındığımız sahte ve bilinçdışı bir “yuva”dır. Çocuklukta deneyimlediğimiz, bilinçdışımızda kökleşmiş travmatik yaşam sahneleri, zamanla yetişkin yaşamımızın kaçış yerleri haline gelir. Üstesinden gelemeyeceğimize inandığımız her zorluk, taşınamaz bulduğumuz her yüklenme, “kolay” bulduğumuz duygusal şemalara yönlendirir bizi. Sadece alışık ve tanıdık olduğumuz için “yuva”ya döner, “şimdi ve burada” olmak yerine, “geçmişte ve orada” olmaya başlarız. Duygusal zekâ, yuva sandığımız acılı gurbetten, çözüm diye sarıldığımız çaresiz tekrarlardan gerçek yaşama dönüş yoludur. Bu nedenle “duygusal şema”, yani “gerçek gerçeklik” değil, “sanal ve kurgulanmış gerçeklik”, Duygusal Zekâ Terapisi’nin özü ve odağıdır. Bu özün ve odağın keşfedilmesine hizmet eden bu eser psikoterapistler için bir başucu kaynağı olacaktır.

Uluslararası Entegratif Kognitif Psikoterapi Enstitüsü (IICPI)

Duygusal zekâ Terapisi’ni Anlatan İlk Kaynak Eser…

Duygusal Zekâ Terapisi, Psikoterapist Cem Keçe tarafından yılların klinik deneyimi ve araştırmaları sonucunda psikoterapi kuramlarının süzgecinden geçen bilgeliğe dayanarak geliştirilen “entegratif bir psikoterapi yol haritası”dır ve bir psikoterapi kuramı olma yolunda ilerlemektedir. Ruhsal sıkıntıların ve kişiler arası ilişkilerdeki sorunların kaynağında yer alan duygusal şemaların etkilerini azaltmayı ya da ortadan kaldırmayı sağlayan duygusal zekâ becerilerinin geliştirilmesi için yöntem ve tekniklerin sunulduğu yetkin bir kılavuz olan bu kitap, ruh sağlığı konusunda yardım alan danışanlara ve onlara yardımcı olan uzmanlara eşsiz bir rehberlik sağlayacaktır.

Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (Psikoder)

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı