%26
Edebiyat Eleştirisi ve Teori : Platon’dan Postkolonyalizme  - Goulimari, Pelagia

Edebiyat Eleştirisi ve Teori : Platon’dan Postkolonyalizme

Pelagia Goulimari

Yayınevi: Vakıfbank Kültür

Yayın tarihi: 07/2024

ISBN: 9786256647176

Çevirmen : Ayhan Koçkaya

Karton Kapak | Türkçe | 448 Sayfa | 15,5 x 24 cm

Tür: Edebiyat İncelemesi

  • 251,60 TL

“Elbette edebiyat teorisi ve eleştirisi, u¨zerine kafa yorduğu edebiyat kadar eskidir. Düşünce tarihinde çok disiplinli, uluslararası ve son derece önemli bir alan olan edebiyat teorisi ve eleştirisi, du¨nyaya ve kültürle toplumun geniş sahasına kendini açar. Çağdaş eleştiri kanonunun dışına çıkmak, eleştirinin tarihsel derinliği ve coğrafi genişliğini keşfetmek mevcut ortodoksilere karşı edebiyat zevkimizi ve eleştirel dilimizi ihya edecek kayda değer bir çabadır.”
Pelagia Goulimari’nin elinizdeki eseri, Antik Yunan’dan gu¨nu¨mu¨ze edebiyat eleştirisi ve teorisine dair kapsamlı bir resim sunuyor. Kitap, Platon’dan Derrida’ya, Aristoteles’ten Virginia Woolf’a, Rönesans hu¨manistlerinden çağdaş postyapısalcılara kadar birçok önemli du¨şu¨nu¨r ve eleştirmeni “mimesis”, “ilham”, “benlik”, “toplum”, “ku¨ltu¨r” ve “etik” gibi oldukça geniş bir kavram ağı içinde ele alıyor. Teorileri ve teorisyenleri indirgemeden tanıtmayı ve birbiriyle ilişkilendirmeyi başaran Goulimari, kitap boyunca yer alan çapraz referanslarla bütünlüklübir okuma ortaya koyuyor. Epik, trajedi, komedi, roman, şiir gibi edebî tu¨rleri, romantizm, realizm, modernizm, postmodernizm gibi edebî hareketleri entelektu¨el ve estetik bir bağlam içinde ve eleştirel bir bakış açısıyla konumlandıran Goulimari’nin eseri, 2500 yılı aşkın edebiyat eleştirisi tarihine dair oldukça bilgilendirici ve anlaşılır bir çalışma.
Edebiyat Eleştirisi ve Teori: Platon’dan Postkolonyalizme yalnızca konunun uzmanları için önemli yorum ve değerlendirmeler içeren bir eser değil, aynı zamanda edebî teoriyle ilk kez tanışanlar veya edebiyat eleştirisi ve tarihi konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için de ideal bir giriş…

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015