%26
Edebiyatımız Ne Halde? : Röportajlar, Konuşmalar, Anketler  - Uşaklıgil, Halid Ziya

Edebiyatımız Ne Halde? : Röportajlar, Konuşmalar, Anketler

Halid Ziya Uşaklıgil

Yayınevi: Vakıfbank Kültür

Yayın tarihi: 05/2024

ISBN: 9786256647237

Karton Kapak | Türkçe | 448 Sayfa | 12,5 x 19,5 cm

Tür: Edebiyat İncelemesi

  • 177,60 TL

Mai ve Siyah’ın sizdeki tesiri ne yoldadır?
“Her sahib-i sanatın âsârından biri hakkında bir zaaf-ı mahsusu vardır. Bende de bu zaaf Mai ve Siyah hakkında vakidir. Bilâ-tereddüt söyleyeceğim ki yazdıklarımın hiçbirisini yazmamış olmak ihtimalini o kadar büyük bir hüzün duymayarak düşünebiliyorum. Fakat Mai ve Siyah için böyle değil! Onu yazmış olmak isterdim. Ve pek iyi etmişim ki yazmışım! Onun için nâkısadan muarrâdır; serâpâ meziyettir demiyorum. Fakat onda hemen bütün ben varım, benim bir daha avdet etmeyecek olan emellerle, hülyalarla ve onların yanı başında hüsranlarla, elemlerle dolu olan gençliğim var... Hatta yalnız ben değil bütün gençler var... Memleketimin bedbaht gençliği var. Sizler varsınız!”
Servet-i Fünun dönemi edebiyatının en önemli romancısı Halit Ziya Uşaklıgil, hemen her türde eser vermiş velut bir kalemdir. 1918’den 1945’e kadar çeşitli mecralarda yayımlanan röportaj, anket ve konuşmaların bir araya getirildiği bu kitap, Halit Ziya’nın hayatına ve sanatına dair incelikli detaylar ve ayrıntılı gözlemlerle yazarın hem kişisel anılarını hem de Türk edebiyatının geçirdiği safhalara dair görüşlerini ihtiva eder. Bu kitap, geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemi yazarı olarak Halit Ziya’yı daha yakından tanıma fırsatı sunarken aynı zamanda yazarın edebî türler, dönemler ve kendi eserleri hakkındaki görüşlerini de okuyuculara sunar. “Edebiyatımız Ne Hâlde?” sorusunun güncelliğinin yanı sıra Halit Ziya’nın olgunluk döneminde edebiyatla hesaplaşmasını da ortaya koyan bu benzersiz çalışma VakıfBank Kültür Yayınları etiketiyle okurlarını bekliyor.

Yazar Hakkında:
Halit Ziya Uşaklıgil
1865'te İstanbul'da doğan Halit Ziya, Uşakîzadeler adıyla bilinen İzmirli bir aileye mensuptur. Edebiyata çeviri ve şiirle başlasa da, asıl edebî kimliğini romanlarıyla kazanır. İzmir Rüşdiyesi'nde Fransızca öğretmeni olarak çalışır, Osmanlı Bankası İzmir şubesinde mütercim ve muhasip olarak görev yapar. İzmir'de Nevruz ve Hizmet gazetelerini çıkarır. Servet-i Fünun dergisinde yazıları ve tefrika hâlinde romanları yayımlanır. Mektep, İkdam, Sabah ve Peyam-ı Sabah gibi İstanbul'un önde süreli yayınlarında yazıları çıkan Halit Ziya; Tevfik Fikret ve Cenap Şahabettin’le birlikte Servet-i Fünûn'un önde gelen bir temsilcisi olur. Özellikle Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu ve Kırık Hayatlar gibi romanlarıyla Türk edebiyatının roman geleneğinde büyük bir dönüşümün başlangıcı kabul edilen Uşaklıgil, 27 Mart 1945’te İstanbul’da vefat eder.
Roman: Sefile, Nemide, Bir Ölünün Defteri, Ferdi ve Şürekası, Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar, Nesl -i Ahir
Hikâye: Bir İzdivacın Tarih-i Muaşakası, Bir Muhtıranın Son Yaprakları, Küçük Fıkralar, Bu Muydu?, Heyhat, Bir Yazın Tarihi, Solgun Demet, Bir Şi’r-i Hayal, Sepette Bulunmuş, Bir Hikâye-i Sevda, Hepsinden Acı, Aşka Dair, Onu Beklerken, İhtiyar Dost , Kadın Pençesi, İzmir Hikâyeleri
Oyun (Tiyatro): Kâbus, Füruzan, Fare
Anı: Kırk Yıl, Saray ve Ötesi, Bir Acı Hikâye
Mensur Şiir: Mezardan Sesler, Mensur Şiirler
Mektup: Almanya Mektupları
Makale: Sanata Dair I-IV

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015