Edimbilim : Kavramlar – Yöntemler – Alanlar - Duman, Seyyare

Edimbilim : Kavramlar – Yöntemler – Alanlar

Seyyare Duman

Yayınevi: Dorlion

Yayın tarihi: 06/2022

ISBN: 9786254193064

Türkçe | 152 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Dil / Dilbilim

 Edimbilim bir başvuru kitabıdır.
Yazar Duman, Edimbilimin dilin kullanımını ele alan bir bilim dalı olduğuna dikkat çekiyor. Edimbilimin tarihsel gelişimine değiniyor. Edimbilimde yer alan kavramların-çok ge¬çen kavramların-açıklaması sözlüklere ve dilbilimci¬lerin görüşlerine dayanarak ele alıyor. Temel kav¬ramlar açıklanıyor. Söylem biçimlerine değiniyor. Bu bağlamda iki söylem biçiminden söz ediyor. Bunlar: 1. Sohbete dayalı söylem, 2. kurumsal söylem. Sohbete dayalı/günlük söylemlerin kullanım alanlarının geniş oldu¬ğu, kurumsal söylemlerde ise eylem biçimlerinin ku¬rumun amacına uygun olarak kullanıldığını belirtiyor.
Edimbilim, söylem çözümlemelerine yer veriyor, söy¬lemlerin eleştirel söylem ya da eleştirel olmayan söy¬lemler olduğu ve çözümlemelerin belirtilen söylemler doğrultusunda yapıldığını ortaya koyuyor. Sözeylemin tanımı ve sözeylem kuramla¬rını ele alıyor. Bu bağlamda Austin ve Searle’e ve kuramlarına yer veriyor. Ayrıca Austin ve Searle’ün sı¬nıflandırmalarının eleştirisini yapıyor.
Edimbilim ve bilişim arasındaki ilgiyi ortaya koyuyor. Edimbilimin 70’li yıllarda sözey-lemlerin özel durumları ile ilgilendiği ve eylemlerin ağırlıklı olarak yer aldığına dikkat çekiyor. 80’li yıllardan baş¬layarak dilin ruhsal durumla da ilgili olduğunun or¬taya konmaya başlandığına, ruhsal dil çözümlemesinin bilişsel dilbilim yapmak olduğunu ortaya koyuyor.
Son derece zor bir işin altından başarıyla kalkan bu kitabı okurlarımıza sunmaktan mutluluk duyarız.
Dorlion Yayınları

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı