%0
Efemat Liselere Giriş Matematik - Altun, Murat

Efemat Liselere Giriş Matematik

Murat Altun

Yayınevi: Aktüel

Yayın tarihi: 03/2018

ISBN: 9789752533561

Türkçe | 202 Sayfa |

Tür: İlköğretim 8.Sınıf

  • 30,00 TL

Bir “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA' da alınan sonuçlar devletlerin eğitim politikaları üzerinde ciddi şekilde etkili olmaktadır. PISA, öğrencilerin ne öğrendikleri ile değil, öğrendikleri ile neler yapabildiklerini ölçen bir sınavdır.  Bu türden sınavlarda başarılı sonuç, bilginin beceri ile bütünleştirilmesi halinde ancak gelir.
PISA uygulamalarında alınan sonuçların tatmin edici olmaması ülkemiz matematik eğitiminin de yaşamsal uygulamalardan ve beceri kazandırmaktan uzak kaldığını düşündürmektedir. Bu durum sınavlarda içerik ve şekil olarak değişikliğe gidilmesine yol açmış; gerek Milli Eğitim Bakanlığı, gerek ÖSYM yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavında ve Üniversiteye Giriş Sınavında kullanılacak olan soru örneklerinde problem çözme ve matematiksel becerilerin gerçek yaşam problemlerinde kullanımını öne çıkarmıştır. Yeni sorular, problem çözmeye, verileri analiz edip bilgiyi özetlemeye, bir sorunun çözümü için öneri oluşturmaya, öneriyi savunmaya, modelleme yapmaya yer vermekte ve bu özellikleri ile önceki yılların sorularından bariz biçimde ayrılmaktadır. Bu türden matematik bilgi ve beceriler yaşam kalitesi için bir gerekliliktir. Bu beceriler arka planda öğretimin yapılandırmacı karakterde olmasını gerektirmektedir. Çünkü sözü edilen bu beceriler ancak iyi düzenlenmiş yapılandırmacı öğrenme etkinlikleri ile kazandırılabilir.
Bu kitapta 8. sınıf konuları; Sayılar, Cebir, Geometri ve Veri  Analizi ve Olasılık olmak üzere dört ana başlıkta ele alınmıştır. Öncelikle konularla ilgili örnek etkinlikler "uygulama" adı altında verilmiştir. Bu etkinlikler, yeni bir bilgi üretmeye veya mevcut bir bilgiyi derinleştirmeye, öğrenci için bilginin yeni bir kullanım alanını tanıtmaya yer veren çalışmalardır.
Kitapta ikinci olarak, her konu ile ilgili açık uçlu sorular ve problemlere yer verilmiştir. Açık uçlu sorular, , cevaplarının esnek düşünmeyi gerektirmesi, öğrencinin özgün girişimlerine yer vermesi ve farklı çözümlerinin olabilmesi ile kapalı uçlu veya çoktan seçmeli sorulardan ayrılırlar. Bir konuda düşünce oluşturma ve onu savunma ancak açık uçlu sorularla ortaya çıkabilecek becerilerdir.
Son olarak yine ağırlıkla matematiğin yaşamda kullanımı ve problem çözme becerileri ile ilgili olan deneme testleri örneklerine yer verilmiştir. Bu testlerin amacı Liselere Giriş Sınavı (LGS)  ve PISA uygulamalarına hazırlık yapan öğrencilere yardımcı olmaktır. Kitabın öncelikle öğrencilerine, öğretmenlere ve üniversite giriş sınavlarına hazırlık yapan öğrencilere yararlı olacağını umuyorum.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı