%26
Efsuncu Baba - Gürpınar, Hüseyin Rahmi

Efsuncu Baba

Hüseyin Rahmi Gürpınar

Yayınevi: Bilgi

Yayın tarihi: 04/2019

ISBN: 9789752208230

Türkçe | 120 Sayfa | 13,3 x 19,5 cm

Tür: Roman Öykü

  • 8,14 TL
  • 11,00 TL

 Türk edebiyatına birçok önemli eser kazandıran, romanları günümüzde de değerini ve özgünlüğünü koruyan Hüseyin Rahmi Gürpınar, toplumun çeşitli sınıf ve tabakalarına mensup kişilerin belirli özelliklerini ustalıkla ortaya koyar, olayları abartılı olmayan bir güldürü ve anlatım rahatlığıyla okuyucuya sunar.
Türk Klasikleri serimize Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın batıl inanışların egemen olduğu toplum yapısındaki ahlak anlayışını ortaya koyduğu romanı Efsuncu Baba ile devam ediyoruz.
Öner Yağcı’nın günümüz Türkçesiyle hazırladığı bu değerli eser, okuyucuyu hem gülümsetecek hem de düşündürecek.
 “İnsan uğursuzluklardan kaçıp rahat yaşayabilmek için doğanın uyarılarını anlayarak her fiil ve hareketini ‘uğur’ çerçevesine uydurmaya çalışmalıdır; yoksa perişan olur.”

Yazar Hakkında:
Hüseyin Rahmi Gürpınar 1864 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Mehmet Sait Paşa adında bir subaydı. Annesini üç yaşındayken kaybetti. İlkokula Girit'te başladı. Öğrenimine İstanbul'da devam etti. 1878 yılında Mekteb-i Mülkiye'ye girdi. Ancak ciddi bir hastalık geçirmesinden dolayı eğitimine ara vermek zorunda kaldı. Kısa bir süre memur olarak çalışan Gürpınar, hayatını yazarak kazanmaya başladı. Tercüman-ı Hakikat, İkdam ve Sabah gazetelerinde çalıştı. Ahmet Rasim'le birlikte Boşboğaz ile Güllâbi adında bir mizah gazetesi çıkardı. “İstanbul'da bir Frenk” adlı ilk yazısı 1888 yılında Ceride-i Havadis gazetesinde yayımlandı. Türk edebiyatına birçok önemli eser kazandıran Gürpınar'ın ilk büyük romanı Şık'tır. Mehmet Sait Paşa'nın desteğiyle bu kitabı Tercüman-ı Hakikat gazetesinde dizi halinde yayımlanmıştır. 1976 yılında Ertem Eğilmez'in yönetmenliğini yaptığı Süt Kardeşler adlı sinema filmi Gürpınar'ın Gulyabani adlı romanından uyarlanmıştır. Gürpınar'ın kendine özgü bir üslubu vardır. Natüralizm akımının temsilcilerindendir. Keskin bir gözlem gücüne sahiptir. Dili sadedir. Toplumun çeşitli sınıf ve tabakalarına mensup kişilerin belirli özelliklerini ustalıkla ortaya koymasının yanı sıra olayları abartılı olmayan bir güldürü ve anlatım rahatlığıyla okuyucuya sunar. Toplumcu, gerçekçi bir anlayışa sahiptir. Hüseyin Rahmi Gürpınar 1944 yılında Heybeliada'da hayatını kaybetti. Eserleri günümüzde de değerini ve özgünlüğünü korumaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı