Elektrik Güç Sistemleri - Kaşıkçı, İsmail

Elektrik Güç Sistemleri

İsmail Kaşıkçı

Yayınevi: Birsen

Yayın tarihi: 04/2022

ISBN: 9789755117201

Karton Kapak | Türkçe | 842 Sayfa |

Tür: Elektrik-Elektronik

 Tekniğin ve bilimin son hızla geliştiği dünyamızda iyi bir teknik elemanın yetişmesi için şüphesiz güçlü bir eğitim kadrosu, laboratuvar ve kitaplar gereklidir. Eğitimin %85'i üniversite ve meslek okulllarında verilir, geri kalan sanayide öğrenilir. Uzmanlık sanayide çalışarak kazanılır. Uzman öğretim elemanlar sanayide elde ettikleri tecrübeleri ve kazanımları, öğrencilere bilimsel ortamda aktarırlar. Ülke ve toplum için yapılan eğitim her alanda bağımsızlık getirir. İyi bir eğitim toplumun ve kişinin geleceğini garanti altına alır, ekonominin ve toplumun gelişmesine katkı sağlar.
Teorik bilginin yanı sıra, meslek dalında yönetmelikleri, norm ve standartları bilmek, uygulamak, kaliteli ve güvenlikli bir elektrik tesisat kurmak mühendis ve teknisyenin ilk görevidir. Bu elektrik mesleğinin ana kuralıdır. IEC 60364 (Alçak Gerilim Elektrik Tesisleri), IEC 60909-0 (Üç fazlı AA Sistemlerde Kısa Devre Akımlar -Bölu¨m 0: Akımların hesaplanması) ve EN 50522: (YG Elektrik Tesislerinde Topraklama), elektrik tesisleri, koruma ve topraklama elektrik mesleği eğitiminin temelini teşkil eder. Bu kitap teorik ve pratik olarak üniversitede ders kitabı ve sanayide elektrik mühendisinin her zaman başvuracağı bir yapıt olarak hazırlanmıştır. Her konunun daha iyi anlaşılması için çözümlü problemler verilmişir. IEC ve EN standartlarına özellikle dikkat edilmiştir. Elektrik mu¨hendisliği çok geniş bir alana sahip. Artık kuvvetli ve zayıf akım yok. Elektrik tesisleri, elektrik makinaları, yu¨ksek gerilim tekniği, güç elektroniği, otomasyon en temel konular. Yaşadığımız deneyimler ve araştırrmalar göstermiştir ki elektrik-elektronik eğitimi sorunludur ve ayrılmadır. Verilen e§itim teorik ve pratik olarak eksiktir. Sanayide hiç bir kar³ l § yoktur. Üniversite sonrası verilen yüksek gerilim ve yük akım dersleri de anlamsız ve hiç bir yarar yoktur. Ayrıca seçmeli ders enerji iletimi ve enerji dağıtım tek başına hiç bir anlam ifade etmez. Bologna kararlar ve eğitim sistemi uygulanmalıdır. lk üç yarıyılda, temel elektrik, matematik ve fizik bilgisi ile elektrik mühendisliği ve bilgi teknolojisinin temelleri edinilir. Daha sonra dört uzmanlık arasından seçim yapabilirsiniz. Bunlar enerji, elektronik ve çevre, otomasyon ve bilgi teknolojisi, iletişim teknolojisi ve genel elektrik mühendisliğidir. Elektrik mühendisliği ve bilgi teknolojisi dersinin tüm uzmanlık alanlarında, dersler, laboratuvarlar, alıştırmalar, teknik geziler ve projeler bağlamında bilgi verilir. Buna ek olarak, öğrenciler konuyla ilgili uluslararası deneyim kazanır ve uzmanlık alanlar ile ilgili olarak teorik veya pratik tez yaparlar.


Master derslerinin içeriği, araştırma ve geliştirmedeki mevcut eğilimlere dayanmakta ve elektrik mühendisliği tüm ilgili alanları kapsamaktadır. Dersler dört ana dalda sunulur: Otomasyon, Haberleşme, Gömülü Sistemler ve Mikroelektronik, Elektrik Mühendisliği gibi. Elektronik ve iletişim ekipman ve sistemleri bilgi teknolojisi / elektronik dersi mezunu, genellikle elektronik ve iletşim ekipman ve sistemlerinin geliştirildiği, üretildiği veya satıldığı her yerde bir iş bulacaktır. Faaliyet alan araştırma, geliştirme, inşaat, imalat, montaj, test ve genel kalite güvencesi, tavsiye ve satış olabilir. Kontrol, düzenleme ve otomasyon görevleri hemen hemen tüm endüstriyel şirketlerde gerçekleştiğinden, birçok elektronik mühendisi ayn zamanda makine mu¨hendisliği, kimya veya gıda teknolojisi gibi sektörlerde de çalışmaktadır. Elektrik elektronik bölümünden mezun olanlar ağırlıklı olarak elektronik eğitimi alıp, pratikte elektrik mu¨hendisliği işlerini yaptıkları görülmekte, ek olarak alınan kursların da yararının olmadığı görülmüştür. Bütünleşik elektrik tesisleri planlaması, proje ve çizimler, hesaplar, işletmenin hazırlanması ve koordinasyonu, kullanılacak teknolojiler, bina sistemlerinde iklimlendirme, ısıtma, havalandırma, klima ve soğutma teknolojisi, yangından korunma, bina yönetim sistemleri ve elektrik enerjisi dağıtımı bütünsel olarak görülmeli ve su¨reçlerin işlevselliği tanımlanmalıdır. Enerji dağıtım ve otomasyonu ve arasındaki ağın derecesi bireysel işlemler zamanla çok hızlı artar. Yatıtımcı, kullanıcı ve binanın işletmecisi için projenin planlanması sırasında özellikle elektrik tesisatlar planlama esaslarına dahil edilmelidir. Kitap, elektrik mühendisliği öğrencilerinin ve mühendislerinin, enerji iletim ve dağıtımın, tüketimini daha iyi anlamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.


Sinüs akım devreleri, simetrik bileşenler metodu, kısa devre ve yük akış hesapları, gerilim düğümü, aşırı akım koruma cihazları, yük anahtarları, ayırıcılar ve sigortalar gibi anahtarlama, ana dağıtıcılar (konum ve boyutlar), kablolar ve iletkenler, topraklama sistemleri ve koruma eşpotansiyel bağlantılar (topraklama tipi), kurulum cihazlar (gereksinimler), IEC ve EN standartları en temel konular teorik ve pratik olarak anlatılmıştır. Elektrik makinaları konusunda transformatör, senkron generatör ile asenkron motor tesislerin kurulması açısından incelenmiştir. Gu¨venli bir tesis kurmak için bu kitapta anlatılan konuların teorik, standart ve pratik temelde bilinmesi zorunludur. Tesislerin kurulmasında beş adet iletken L1, L2, L3, N ve PE kullanılır. Gerilim düzeyi 400 V/230 V, 50 Hz'dir. Elektrik güç sistemlerinde gerilim AG ve YG olarak ikiye ayrılır. Kolaylık olması açısından kitapta OG tanımı da kullanılmıştır. Uzun yıllar elektrik tesisleri plan ve projelerinde, norm ve standart komisyonlarında, sanayide edindiğim tecrübeler, eğitim ve bilimsel alanda yaptığım çalışmalar bu kitaba aktarılmıştır. Kitabın özel bölümlerinde yüksek lisans ve doktora ögrencileri için teorik bilgiler verilmiştir. Kitapta yazım hataları ve eksiklerin olması kaçınılmazdır. Yapıcı öneri ve eleştirilerin, hataların tarafıma bildirilmesini önemle rica ederim. Kitabın sponsorluğunu üstlenen EAE firmasına, özellikle sayın Yusuf Kaya'ya eğitime yaptığı katkılardan dolayı candan teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca kitabın yayımlanmasındaki destekleri için Birsen Yayınevi'ne teşekkür ederim. Sizlere meslek hayatınızda ve yaşamınızda başarılar dilerim.

Eylül 2021, İsmail Kaşıkçı

İlgili Ürünler

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015