Elektronik Devrelerde Hata Arıza Arama : Arıza Analizi - Arıkan, Şerafettin

Elektronik Devrelerde Hata Arıza Arama : Arıza Analizi

Şerafettin Arıkan

Yayınevi: Seçkin

ISBN: 9789750242342

Türkçe | 280 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Elektrik-Elektronik

Yayınlandığı tarihten sonra, çok sayıda olumlu mesaj alan kitap, gelen istek ve öneriler doğrultusunda güncellenmiş 2. Baskısında "Sürücü Sorunları ve Çözümleri" ve "Harddisk ve Windows Ağ Sisteminde Arıza" konularına da yer vermiş, örnek devre sayısı 47'ye çıkartılmıştır.
 Mesleğinizde son derece bilgili bir elektronik mühendisi ya da teknikeri olabilirsiniz. Ama bu arıza bulma konusunda sizlerin çok iyi olacağınız anlamına gelmeyebilir. Arızayı bulmak apayrı bir konudur ve tamamen tecrübeye dayalıdır. Arıza gidermek için şüphesiz elektronik bilgisine ihtiyacınız olacaktır fakat bu tek başına yeterli olmayacaktır. Gerçek bir devre önünüze geldiğinde arızanın hangi katta veya hangi elemanda olduğunu belirlemek her zaman kolay olmayacaktır. Bu tamamen sizin deneyiminize ve bu konudaki isteğinize bağlıdır.
Kitapta arızayı bulmak için temel teknikler açıklanmış, açıklamalar ışığında devreyi takip ettiğinizde arızayı daha kolay bulmanız sağlanmıştır. Anlatılan konuları bitirdiğinizde; arızalı bir cihaz karşınıza geldiğinde, kolaylıkla arızayı belirleyip, devreyi çalışır duruma getirmeniz amaçlanmıştır.
Tüm bunları yapabilmek için bu kitapta basit fakat basit olduğu kadar da günlük hayatta kullanılacak devreler seçilmiştir. Öncelikle, konuyu daha iyi anlamanız için bu devrelerin çalışma prensibi verilmiştir. Daha sonra devrede oluşabilecek muhtemel arızalar ve bunların devrede sebep olduğu muhtemel gelişmeler anlatılmış, hangi yöntemle hangi arızanın – hatanın- bulunabileceği açıklanmıştır.
Kitap, hata/arıza (arıza analizi) dersine uygun olarak hazırlanmış olsa da, bu konuyla ilgilenen mühendis, tekniker, tasarımcı, araştırmacı ya da elektronikle amatörce uğraşan ve elektronik cihazlarda hata bulma konusu ile ilgilenen uygulamacıların aradığı bir başvuru kaynağı olacaktır.
Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
- Güvenlik
- Arıza Gidermek İçin Temel Kavramlar
- Hata Teşhisinin Temelleri
- Osilaskop Kullanımı
- Tek Katlı Transistörlü Yükselteçler ve Arızaları
- Güç Kaynağı Devreleri ve Bu Devrelerde Arızalar
- Yükselteç Devreleri, Temel Ölçümler ve Arızaları
- Bilgisayar Sistemlerinde Arıza Arama
- Sürücü Sorunları ve Çözümleri
- Harddisk ve Windows Ağ Sisteminde Arıza Arama

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı