%15
Eleştirel Güvenlik ve Türkiye : Uluslararası İlişkilerde Alternatif Yaklaşım - Esen, Berk

Eleştirel Güvenlik ve Türkiye : Uluslararası İlişkilerde Alternatif Yaklaşım

Berk Esen

Yayınevi: İletişim

Yayın tarihi: 10/2022

ISBN: 9789750533860

Derleyen : Başar Baysal

Karton Kapak | Türkçe | 464 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Uluslararası İlişkiler

  • 244,80 TL

Eleştirel Güvenlik ve Türkiye, dış politikada güvenlik çalışmalarına çok boyutlu bir eleştirel yaklaşım geliştiriyor. Bu eleştirinin temelinde, güvenliğin “teknik” veya siyaset-üstü değil pekala siyasi bir mesele olduğu kabulü ve devlet-merkezli bakış açısıyla ve askeri sorunsalla sınırlanamayacağı fikri yatıyor.
Kitabın kuramsal tartışmalarla ilgili ilk bölümünde, öncelikle
“güvenlikleştirme” ve adeta sihirli bir havaya bürünmüş bulunan “jeopolitika” gibi temel kavramların etraflı bir sorgulaması yapılıyor. 21. yüzyılın ilk on yıllarına damgasını vuran popülizmin bu alandaki etkisi de ihmal edilmiyor. Bu sorgulama, dış politikada güvenlik perspektifinin postkolonyalizm, feminizm ve barış inşası bakış açılarından ele alınmasıyla tamamlanıyor.
Türkiye örneğine eğilen ikinci bölümde ise, sivil-asker ilişkileri, Kürt sorununda Çözüm Süreci, Suriyeli göçmenler, Türkiye-Yunanistan ilişkileri, iklim krizi bağlamlarında dış politikada güvenlik meselesine mercek tutuluyor. Dış politikanın 21. yüzyılın ilk çeyreğinde “aktivizmden sıkışmışlığa” doğru seyreden gelişimine de ışık tutan bir analiz...
Berk Esen ve Başar Baysal’ın derlemesinde ayrıca Sinem Adar, Çiğdem Aydın Koyuncu, Pınar Bilgin, Birgül Demirtaş, Neslihan Dikmen-Alsancak, Cihan Dizdaroğlu, Sezgi Durgun, Emre Hatipoğlu, Çağlar Kurç, Mine Nur Küçük, Alpaslan Özerdem, Burak Bilgehan Özpek, Duygu Öztürk, Bahar Rumelili, S.
Duygu Sever, Özlem Tür ve Güneş Uzunoğlu’nun katkıları yer alıyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015