%16
Erken Devlet - CLAESSEN, HENRI J.M.

Erken Devlet

HENRI J.M. CLAESSEN

Yayınevi: İmge Kitabevi

Yayın tarihi: 02/1993

ISBN: 9789755330396

Türkçe | 338 Sayfa |

Tür: Dünya Siyasi Tarihi

  • 82,32 TL

Devletin evrenselleşmesinin bölünmeye, anarşiye ve kaosa yolaçabilen ''merkezkaçlı güçler''i engelleme gibi, şefliklerin çözemediği yaşamsal bir soruna kurumsal çözümler getirmesine dayandığı sonucuna ulaşılan The Early State, kolektif bilimsel çalışmanın ender karşılaşılan başarılı örneklerinden biri olarak, Lahey'de, Paris'te ve New York'ta aynı anda yayımlanmıştır.

Devletin kurumlarının doğuşunun, yapısının ve işleyişinin ortaya çıkarılabilmesi için, İ.Ö.3000'den İ.S.1850'ye kadar uzanan bir zaman dilimi içinde, dünyanın çeşitli bölgelerinden seçilen Ankor, Ankole, Aksum, Aztek, Çin, Mısır, Fransa, Havai, Gürcistan, İnka, Jimma, Kaçari,(Küba değil) Kuba, Maurya, Moğolistan, Norveç, İskitya, Tahiti, Volta, Yoruba, Zande olarak, 21 erken devlet konularının uzmanı, 7 ABD'li, 7 SSCB'li, 3 Hollandalı, 3 Çekoslavak, 1 Hintli, 1 Federal Alman olmak üzere, 22 yazar tarafından incelenmiştir.

Elde edilen verilerin 20 çizelgeye dökülüp değerlendirilmesiyle, erken devletin tanımı, dayandığı ilkeler, çeşitleri yanı sıra, 51 yapısal karakteristik özelliği saptanabilmiştir.
Yapıt, ''erken devlet'' denen formasyonun anlaşılmasından başka, devlet kuramlarının ampirik verilerin sınavından geçirildiği bölümleriyle ve ''ergin devlet'' aşamasında açılım gösterecek kurumların doğuşunun betimlendiği sayfalarıyla, ''çağdaş devlet'' olgusunun daha doğru bir kavrama ulaşılmasına da yardımcı olmaktadır.
Avrasya göçebeleri uzmanı Lawrance Krader'in ''Asya Göçebeleri Arasında Devletin Kökeni'' adlı bir bölümle katkıda bulunmuş olması, yapıtı Türk okuru için daha bir önemli kılmaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı