%10
Eski Uygurca : Edgü Ogli Tigin Anyıg Ogli Tigin - İyi Niyetli Şehzade – Kötü Niyetli Şehzade - Tulum, Mehmet Mahur

Eski Uygurca : Edgü Ogli Tigin Anyıg Ogli Tigin - İyi Niyetli Şehzade – Kötü Niyetli Şehzade

Mehmet Mahur Tulum

Yayınevi: Doğu Kütüphanesi

Yayın tarihi: 01/2016

ISBN: 9786055227609

Yazar : Kenan Azılı

Türkçe | 306 Sayfa | 23,5 x 15,5 cm

Tür: Dil Çalışmaları

  • 81,00 TL
  • 90,00 TL

Türkçe Sanatkarane üslubun en ihtişamlı misalleri “Orhun Kitabeleri”nde ortaya konmuştur. Bunlar Türk destan üslubunun ilk numuneleridir. Türk nesrinin en muteber simalarının bu edayı sahiplenerek XX. Asra kadar yaşattığı da bir gerçektir.Türkler, bilhassa Koço Uygur Kağanlığı zamanında Budizm, Maniheizm ve Hıristiyanlığa ait eserleri  Çince , Soğdca , Sanskritçe , Toharca ve Tibetçe’den kendi dil zevkine göre aktarmıştır. Edindikleri edebi  tecrübeler sayesinde birçok türe ait eser yanında “Körünç” denilen ve fasıl fasıl tertip edilmiş  seyirlik eserler de kaleme alıp bizlere havaleli bir edebi miras terk etmişlerdir.
       İşte huzurunuzdaki bu kitap, yukarıda zikredildiği gibi Türklerin asırlar sonra edebiyat meydanına çıkardıkları şaheserlerin üstüne oturduğu mütemadi temel pabuçlarından biri olan Eski Uygur “Edgü Ögli Tigin – Anyıg Ögli Tigin (İyi Niyetli Şehzade – Kötü Niyetli Şehzade) adlı  Burkancı seyirlik eserin çözümlenişinin 101. Yılında yeni bir tahlil denemesidir.
      Bu çalışmada , bugüne kadarki Eski Uygurca metin neşirlerinin aksine yazma , çok farklı metotlarla ele alınmış; dipnotlarda , daha önceki neşirler kronolojik sıraya sokularak metin ; alfabe, imla, fonoloji, imla-fonoloji  ilişkisi, morfoloji, sentaks, semantik, kelime etimolojisi gibi zaviyelerden incelenmiştir. Bir ilk olarak, seyirlik eserin Çince versiyonu Türkiye Türkçesiyle çalışmaya dahil edilmiş, bundan ve British Museum’daki  parçadan istifadeyle tam bir kontekst ortaya konulmuş ve bir senaryo halinde ilgilerinize sunulmuştur.      

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı