%10
Eşlikli Türkü Dağarcığı 1 : İlkokul Ortaokul ve Liseler İçin  - Er, Alper

Eşlikli Türkü Dağarcığı 1 : İlkokul Ortaokul ve Liseler İçin

Alper Er

Yayınevi: Gece Kitaplığı

Yayın tarihi: 06/2021

ISBN: 9786257426749

Türkçe | 138 Sayfa | 21 x 29,7 cm

Tür: Müzik

  • 45,00 TL
  • 50,00 TL

 Ülkemizin çeşitli yörelerine ait yirmi üç türkünün özgün bir biçimde ele alınıp işlendiği; başta ilkokul, ortaokul ve liseler olmak üzere aynı yaş grubundaki bireylere hitap eden diğer eğitim ortam ve durumlarında da kullanılabilecek olan bu kitap, öğrencilerin müzik icra sürecine daha etkin olarak katılımını sağlayarak onlara, öncelikle birlikte müzik yapma disiplin ve zevkini deneyimleme veya en azından eşlikli vokal seslendirme olanağı sunmak amacıyla hazırlanmıştır.

Kitapta yer alan türküler, söz konusu yaş grubundaki bireylerin bedensel özellikleri dikkate alınarak seçilmiş, eksen sesleri de buna göre belirlenmiştir. Ayrıca türküler, ses genliği dar olanlardan geniş olanlara doğru sıralanmıştır. Bu sayede eğitimciler, çalışılan grubun özelliklerine göre eser seçimi yapabileceklerdir.

Türküler, ulaşılabilen imkânlar bakımından eğitim ortamlarının birbirinden oldukça farklı özellikler gösterebileceği göz önünde bulundurularak iki farklı şekilde eşliklendirilmiş; partitürler, öğrencilerin takip etme ve okuma kolaylığı gözetilerek düzenlenmiştir. Birinci tip partitürde vokal partisi, üsttekinin “düm” alttakinin ise “tek” darbını temsil ettiği vurmalı çalgı partileri ile piyano partisi yer almaktadır. Armonizasyonda ağırlıklı olarak dörtlü fonksiyonel sistemin kullanıldığı, teknik bakımdan üst düzey icra becerisi ile uzunca bir hazırlık süreci gerektirmemesine azami ölçüde önem verilerek hazırlanan piyano partileri, elektronik orglar ile de seslendirilebilir niteliktedir. İkinci tip partitürde ise vokal partisi, serbest bir anlayışla hazırlanan ve eserdeki yatay çok sesli yapıyı oluşturan melodika partisi ile vurmalı çalgı partileri yer almaktadır.

Türkülerin, özellikle mevcut imkânların çok kısıtlı olduğu durumlarda kullanılmak üzere hazırlanan ve günümüzde yaygın olarak kullanılan elektronik araçlar vasıtasıyla yararlanılabilecek nitelikteki kayıtlarına kitabın iç kapağında yer alan karekod aracılığı ile ulaşılabilir.
Türk müzik eğitimine katkı sağlaması dileklerimle.

Alper Er

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı