%0
Etik İklim ve Örgütsel Kontrol Mekanizmalarının Sanal Kaytarma Davranışı Üzerindeki Etkisinde Örgüts - Yıldırım, Seda Kayapalı

Etik İklim ve Örgütsel Kontrol Mekanizmalarının Sanal Kaytarma Davranışı Üzerindeki Etkisinde Örgüts

Seda Kayapalı Yıldırım

Yayınevi: Gece Akademi

Yayın tarihi: 12/2019

ISBN: 9786287002608

Türkçe | 206 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Genel Sosyoloji

  • 46,00 TL

 Başta örgütsel verimliliğin düşmesi olmak üzere birçok olumsuz sonucun yaşanmasına neden olabilen sanal kaytarma olgusuna etki eden fazlaca değişken bulunmaktadır. Bu noktadan hareketle örgütsel etik iklim ve kontrol mekanizmalarının sanal kaytarma davranışına etkisinde örgütsel sinizmin aracılık rolünü incelemek bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır.

Bu amaç doğrultusunda tasarlanan araştırma Erzurum ilinde bankacılık sektöründe faaliyet gösteren bir kredi derecelendirme merkezinin 217 çalışanı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; çalışanın örgütsel etik iklim algısının artması önemli ve önemsiz sanal kaytarmayı azaltmaktadır. Kontrol mekanizmalarının ve örgütsel sinizmin artması ise önemli ve önemsiz sanal kaytarmayı aratırmaktadır.

Algılanan etik iklim düzeyi bilişsel sinizmi olumsuz yönde ve anlamlı düzeyde etkilerken, kontrol makanizmalarının bilişsel ve duyuşsal sinizm üzerinde anlamlı bir etkisi tespit edilememiştir. Son olarak çalışanların örgütsel etik iklim algılarının sanal kaytarma davranışı üzerindeki etkisinde bilişsel sinizmin aracılık rolü üstlendiği görülmüştür.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı