Etnobiyolojide Su Üzerine Okumalar - Kazancı, Nilgün

Etnobiyolojide Su Üzerine Okumalar

Nilgün Kazancı

Yayınevi: Ürün-Ankara

Yayın tarihi: 01/2020

ISBN: 9786257037044

Türkçe | 148 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Biyoloji-Genetik

Su kaynaklarının barındırdığı biyolojik çeşitlilik öncelikle, o su kaynağının varlığını devam ettirebilmesi için önemlidir. Bir su ekosistemi, canlı ve yaşayanvarlık olarak kabul edilmelidir. Bir gölü, göl çanağındaki bir su kütlesiakarsuları ise akarsu yatağında akan bir su kütlesi olarak görmemeliyiz. İçinde,doğal dengesi bozulduğu için canlı barındırmayan bir su kütlesi, insanların da yararlanabileceği bir kaynak değildir. Vurgulanan konular göz önünealındığında su ekosistemlerini, yaşayan varlıklar olarak kabul etmemiz ve bugörüşle onları korumamız gerekir.

Dünyadaki varlığımız temiz ve ulaşılabilir su kaynaklarına bağlıdır. Kullanılabilirkalitede ve miktarda suya erişebilir olmak yerel ve küresel düzeydeönemlidir. Bunun gerçekleştirilebilmesi için su kaynaklarının kalitesi korunmalı ve kalitesi bozulmuş olanların kalitesi yükseltilmelidir.

Kitap, Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümünde tarafımdanilk defa açılan Etnobiyoloji dersi kapsamında, 2018 yılında yayınladığım “Etnobiyoloji” kitabının devamı olarak, etnobiyolojide suya ilişkin konuların çeşitliliği hakkında, fikir verebilmek amacıyla hem öğrenciler hem de konuya ilgi duyanların yararlanması için hazırlanmıştır.

Prof. Dr. Nilgün Kazancı

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı