Eve Giden Küçük Tren - Ak, Behiç

Eve Giden Küçük Tren

Behiç Ak

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı

Yayın tarihi: 06/2015

ISBN: 9786059952248

Türkçe | 144 Sayfa | 12 x 18 cm

Tür: 7-10 Yaş Okuma Kitapları

Uluslararası üne sahip, ödüllü sanatçı
Behiç Ak’ın son çocuk romanı!

Hayaller bir vagona sığar mı?

“Gülümseten Öyküler”iyle çocuk edebiyatı klasikleri arasına
giren mizah ustası Behiç Ak, ödüllerle taçlanan Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği!’nin ardından çocuk romanları koleksiyonuna yeni bir kitap ekledi. Sanatçı, bu son romanında neşesini kaybetmiş bir köyün, bir hayali gerçekleştirme çabası etrafında toplanıp yaşama dönmesini anlatıyor. Mülkiyet ilişkileri, yaşama sevinci, bir amaç için birlikte çabalamak gibi hem toplumsal hem bireysel yaşama ilişkin önemli konuları mizah dolu bir kurgu ve özgün desenleriyle aktarıyor. Çocukların hayal gücünü ve hayata bir öykü gibi bakışını yücelten; kadının önderliğini ve yaratıcılığını ön plana çıkaran roman, renkli karakterleri, umut dolu öyküsü ve eğlenceli desenleriyle herkesi kitap okuma keyfine davet ediyor.

Maden ocakları yıllar önce kapatılmış bir köyün halkı, üretmekten aldığı keyfi unutalı çok olmuştur. Herkes evine çekilmiş; umudunu ve neşesini yitirmiştir sanki. Günün birinde, eşyasını bir eşeğin sırtına yüklemiş Münevver Hanım çıkagelir. Onun hayalleri, köyün en hayalci çocuğu İlyas’ınkilerden bile daha çılgın gibidir. Büyük şaşkınlık yaratan Münevver Hanım, İlyas’la birlikte tek tek kapıları çalmaya başlar; acaba köyü canlandırmayı başaracaklar mıdır?..

Behiç Ak, Samsun’da doğdu, İstanbul’da mimarlık öğrenimi gördu¨. 1982’den bu yana Cumhuriyet gazetesinde çizdiği bant karikatu¨rlerin yanı sıra tiyatro oyunu yazarlığıyla da tanındı. Karikatu¨rleri yurtdışında sergilendi; Ayrılık ve Bina’nın yanı sıra Avrupa u¨lkelerinde sahnelenen Fay Hattı ve Tek Kişilik Şehir adlı oyunları geniş ilgi gördu¨. Belgesel film alanındaki çalışmasıyla ödu¨l alan sanatçı, çocuk kitapları yazıp çizmeye yoğunlaştı. Gu¨neşi Bile Tamir Eden Adam, Kedilerin Kaybolma Mevsimi, Galata’nın Tembel Martısı gibi, toplumsal eleştiriye dayalı dizisi “Gu¨lu¨mseten Öyku¨ler”le her yaştan okurun bu¨yu¨k ilgisini topladı. İlk yayımlandığı Japonya’da ödu¨l kazanan renkli öyku¨ kitabı Yu¨ksek Tansiyonlu Çınar Ağacı, Gu¨nışığı Kitaplığı tarafından özgu¨n bir tasarımla yenilendi ve Çince’ye çevrildi (2014). Behiç Ak, otuz yıllık karikatu¨r birikiminden bir seçkiyi Karikatu¨r Kitabı adı altında topladı. Küçükler için felsefeye giriş niteliğindeki Benim Bir Karışım, Bizim Tombiş Taştan Hiç Anlamıyor, Bizim Tombiş Fiyonk Makarnayı Çok Seviyor adlı kitapları da “Tombiş Kitaplar” dizisi olarak genişliyor. Behiç Ak, Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği! adlı çocuk romanıyla Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Çocuk Romanı Ödülü’nü ve Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÇOGEM) 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’nü kazandı. Postayla Gelen Deniz Kabuğu’nda dijitale bağımlılığı ele alan sanatçının son çocuk romanı, Eve Giden Küçük Tren (2015).

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı