%20
Ezidiler : 73. Ferman - Katliam ve Kurtuluş - Baysal, Nurcan

Ezidiler : 73. Ferman - Katliam ve Kurtuluş

Nurcan Baysal

Yayınevi: İletişim

Yayın tarihi: 01/2016

ISBN: 9789750518751

Türkçe | 278 Sayfa | 130x195

Tür: Azınlık-Etnik

  • 32,00 TL
  • 40,00 TL

“21. yüzyılda insanlık boğazlandı ve dünya bunu canlı canlı izliyor.
Şimdi kıştır. Havalar soğuktur.  Kıyafet yok. Soba yok. Biz çocuklarımızı düşünüyoruz. Asıl ‘Büyük Şey’ yaşandı geçti. Yaşadıklarını anlatmıyorlar. Asıl ‘Büyük Şey’i söylemiyorlar. Ben açlıktan ölmem.
Ben soğuktan da ölmem. Kampta şuyumuz yok, buyumuz yok diyenler de haklı, biliyorum. Çünkü çocukları var.  Çocukları aç. Ama unutma ve unutturma!  Asıl ‘Büyük Şey’ arkada kaldı.”
IŞİD’in katliamlarından kaçarak Şengal Dağı’na sığınan Ezidiler,
dünya kamuoyunun gündemine, gönderilen yardım helikopterlerine “tutunmaya” çalışan insanlar olarak girdiler. Tutunmaya çalıştıkları
aslında helikopterler değil yaşamın kendisiydi; kimilerinin satranç
tahtası olarak kimilerinin ise bataklık olarak tarif ettiği bir coğrafyadan umuda yolculuğun sarsıcı bir portresiydi basında çıkan bu kareler…
Ama o kadarla kaldı. IŞİD, Suriye, Rusya ve ABD denklemine kilitlenen Ortadoğu’nun makro gündeminde ufak bir detay olarak görülen Ezidilerin kimseye anlatamadığı “Büyük Şey” neydi? 73. Ferman olarak nitelendirdikleri ve kaybettikleri eşleri, dostları, çocukları ve sevdikleriyle sınırlı olmayan bu muazzam felaketin boyutları nelerdi?
Nurcan Baysal “Büyük Şey”i, 73. Ferman’ı steril bir tarafsızlıkla
aktarmıyor, Ezidilere tercüman olmakla da yetinmiyor. Ezidilerin kalbi Laleş’e yolculuk ederek, onların içinden ve onlarla birlikte konuşuyor, anlatıyor. Ortadoğu uzmanlarının insanlığımızdan eksilten, “büyük resmi” görmeyi salık veren tutumlarına inat, sessiz kalınmaması gereken bir katliam için tükenmez bir sebatla çağrıda bulunuyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı