%0
Fatih Sultan Mehmet´in İstanbul´u Fethi ve Yeniçağ´ın Açılması - Çopur, İzzettin

Fatih Sultan Mehmet´in İstanbul´u Fethi ve Yeniçağ´ın Açılması

İzzettin Çopur

Yayınevi: Pelikan

Yayın tarihi: 01/2017

ISBN: 9786059160421

Karton Kapak | Türkçe | 144 Sayfa | 16.5 x 23.5 cm

Tür: Tarih Çalışmaları

  • 100,00 TL

Tarihimize ait bazı olayların dünya tarihinde de önemli izler bıraktığı kabul edilen bir gerçektir. Bu tarihi olaylardan biri de İstanbul’un  fethidir. Fetih harekâtı incelendiğinde Fatih Sultan Mehmet’in askeri ve siyasî deha olduğu ortaya çıkmaktadır.
     Yüzyıllarca çeşitli milletler tarafından kuşatılan ancak bir türlü fethedilemeyen İstanbul’u fethetmek şerefi; “Ya ben Bizans’ı alırım, ya Bizans beni” diyen büyük asker ve strateji uzmanı 21 yaşındaki Sultan Mehmet’e nasip olmuştur.
     İstanbul’un Türkler tarafından 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedilmesi; dünya tarihinin bir dönüm noktası olmuş, Ortaçağ kapanmış ve Yeniçağ açılmıştır. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğunun Avrupa kıtasındaki topraklarının güvencesi olmuştur.
     Türkler; iki kıtada (Avrupa ve Asya) yani Trakya ve Anadolu’da bulunan topraklarını birleştirilmiş “Osmanlı İmparatorluğu” devrini açmıştır. Ayrıca Karadeniz ve Akdeniz’in bir “Türk gölü” haline gelmesinin öncülüğü, İstanbul’un fethiyle sağlanmıştır.
     Fatih Sultan Mehmet, 30 yıl süren padişahlığı süresince bütün Anadolu ve Balkanların tek hâkimi olmuş, Türk Orduları onun döneminde İtalya sınırına kadar dayanmıştır. Fatih; Osmanlı Cihan Devleti’nin gerçek anlamda kurucusu olmuştur.
 Bu kitapta; fetih harekâtı, öncelikle taktik ve stratejik açılardan ele alınmış, askeri ve siyasi sonuçlara yer verilmiş, Ayrıca Fatih döneminden sonraki olaylara da etkisi vurgulanmıştır
 
Bu kitabın, gelecek kuşaklara yararlı olmasını diliyorum.
İzzettin Çopur

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015