Film Afişlerinin Son Ustalarından İbrahim Enez - Özgüç, Agah

Film Afişlerinin Son Usta'larından İbrahim Enez

Agah Özgüç

Yayınevi: Horizon International

Yayın tarihi: 01/2013

ISBN: 9786056172281

Türkçe | 160 Sayfa | 14 x 20 cm

Tür: Sinema İnceleme  |  Sinema

1961'de profesyonel olarak gazeteciliğe başladı. Artist, Sinema, Ses ve Perde gibi dönemin sine-magazin ağırlıklı dergilerinde çalıştı. Çalışmalarını belli aralıklarla Hafta Sonu, Ekspres, Akşam, Yeni Gazete, Milliyet (Pazar Eki) gazeteleriyle; Erkekçe, Kadınca, Bravo, Playboy, Playmen gibi aylık dergilerde sürdürdü. TV'de 7 gün, Video Haber, Gelişim Sinema, Albüm, Öküz, Cumhuriyet Dergi, Antrakt, Popüler Sinema, Beyaz Perde, Popüler Tarih ve kesin sayısını unuttuğu birçok dergide yazdı. Birçok yayın kuruluşuna özel arşivinden görsel malzeme katkısında bulundu. Sinema belgesellerinde danışmalık yaptı.

Bu arada 12 sayı çıkan Sinema 65 dergisini yönetti. Ünlü haftalık dergi Pazar' da yaklaşık 10 yılı geçti. Bir 10 yılını daha geçirdiği Has Holding' in Haftanın Sesi Gazetesi' nden tazminatını alamadan emekli oldu. Bazı yazılarında ve kitaplarında Berna İlhan takma adını kullandı. En hafif yayın organlarından en ciddi gazetelere dek dışarıdan içerden, yani kadrolu kadrosuz, sürekli süreksiz hep yazdı.

Yurt içinde ve dışında Türk Film Afişleri sergileri düzenledi. İlk kitabını Giovanni Scognamillo ile birlikte ortaklaşa yayınlandı. 1961' den bu yana geçmişini yalnızca yazarlıkla, bir kalem emekçisi olarak sağladı. Şimdilerde yeni kitap çalışmalarının yanı sıra 9 yıldan beri Milliyet Sanat Dergisinde yazmayı sürdürüyor. Yarın ülkenin koşullarına göre nerede yazacağı belli değil.

Türk Sineması' na görsel malzeme ve kitap çalışmalarıyla yaptığı katkıları nedeniyle 1992' de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Altın Artemis Ödülü verilen ilk sinema yazarı oldu.

1992-93' de aynı gerekçelerle Ankara Sanat Kurumu' nun 'sinema ödülü'nü aldı.2004' de İfsak tarafından 'Yılın sinemacısı' seçildi. 1999' da 11. Ankara Uluslar Arası Film Festivali'nde, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi' nin 'Emek Ödülünü' aldı. Ve 2009' da ise 28. İstabul Film Festivali'nde 'Sinema Onur Ödülü' verildi.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı