%25
Fransız Devrimi’nin Sosyalist Tarihi - Jaures, Jean

Fransız Devrimi’nin Sosyalist Tarihi

Jean Jaures

Yayınevi: Dipnot

Yayın tarihi: 09/2016

ISBN: 9786054878703

Çevirmen : Koray Büyüktuncer

Türkçe | 262 Sayfa | 15x 21 cm

Tür: Dünya Siyasi Tarihi

  • 35,25 TL

Kitap Hakkında
Jaurès’nin eseri, Büyük Fransız Devrim’i hakkında ilginç ve ayrıntılı bilgilere, birinci el kaynaklara ve eleştirel bir analize dayanılarak üretilmiş muhteşem bir yapıttır.
Jaurès’nin zamanını aşan bu eseri; taban hareketleri, halk meclisleri ve özyönetim tartışmalarına da ışık tutarak toplumsal belleğin güncele bağlanmasında kendi payına düşen işlevi fazlasıyla yerine getiriyor.

 “Bütün devrimci partiler, bütün ezilen halklar, bütün ezilen işçi sınıfı Jaurès’nin anısına ve timsal kişiliğine kendi adlarına sahip çıkabilirler.”
–Leon Trotskiy
“Jaurès’nin Fransız Devrimi'nin Sosyalist Tarihi, Fransız Devrimi’ne ilişkin olarak kaleme alınan incelemelerin zeminini oluşturan bir tarihyazımı klasiğidir. Jaurès, Devrim’in zaferlerini ve yenilgilerini, katliamlarını ve umudunu canlı biçimde tasvir ederken, onun insani özgürleşmeye giden yolu nasıl açtığına dair bir gelecek tasarımını da ortaya koymaktadır.”–Ian Birchall, Babeuf'ün Hayaleti kitabının yazarı
“Bu çalışmada gördüğüm şey, diğer devrim tarihi çalışmalarında eşine rastlamadığım, büyük çapta özgün ve çığır açıcı bir incelemedir.”–Paul Lacombe, Devrim Tarihçileri kitabının yazarı
“Siyasi figürler, kendi dönemleri bağlamında anlaşılmalıdırlar. Mirabeau, Necker, Barnave, Danton, Robespierre... Jaurès, Devrimi büyük ölçüde şekillendiren tüm bu adamların portresini çizerken sıklıkla onların psikolojik özlerine de nüfuz edebiliyordu. Monarşinin devrilmesi ya da Jirondenler ve Jakobenler arasındaki mücadele gibi önemli olaylar esnasında bireylerin yaptıkları eylemler olayların sonuçları açısından çok belirleyiciydi.”
–Henry Heller, Önsöz’den 
                                                                                                                     

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı