%0
Futbolcularda Ayak Bileği İnversiyon Eversiyon Proprioseptif Antrenmanlarının Topa Vuruş Sürati İsa - Canüzmez, Aykut Eren

Futbolcularda Ayak Bileği İnversiyon Eversiyon Proprioseptif Antrenmanlarının Topa Vuruş Sürati İsa

Aykut Eren Canüzmez

Yayınevi: Gece Akademi

Yayın tarihi: 11/2019

ISBN: 9786057749550

Türkçe | 98 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Spor

  • 18,00 TL

 Sportif hareketlerdeki teknik, tarihsel süreç içerisinde giderek gelişmektedir. Bu gelişmeye, biyomekanik, kinesyoloji, teknik analiz yöntemleri ve benzeri bilim dalları destek olmaktadır. Futbol, Dünya’da artan oyuncu sayısıyla en popüler spor dalıdır (29). Futbolda teknik kapasite ‘futbol topunun, en uygun zamanda en uygun yere gönderilmesi’ olarak tanımlanır. Birçok teknik uygulamada, en önemli sonuç gol dür. Futbolun temel prensibi, karşı takıma daha fazla gol atabilmek ve yüksek seviyedeki beceriyi sağlamaktır (37). Beceri antrenmanlarının yanında, teknik kapasite artışını sağlamak başta gelen antrenman şekillerinden biridir. Teknik kapasite beceri olarak değerlendirilmez ve teknik kapasite ölçümleri, beceriden ayrı tutulur. Gol için atılan şutun statik pozisyonda uygulanması nedeni ile testlerin beceriden ziyade, tekniği değerlendirdiği tartışılmaktadır (29,35,71,84).

Tüm spor dallarında da vücut farkındalığından söz edilir. Vücut farkındalığı, zaman, alan ve uzay kullanımıyla, sporcunun kendi vücudu veya bir nesneyle uygulayacağı, teknik yorumun mükemmelleşmesidir ve sportif becerinin amacının uygunluğuna katkı sağlar.

Vücudun kendi farkındalığı ve etrafıyla olan ilişkisi, duyarlılık tarafından oluşturulur. Duyarlılığın tarihsel geçmişi, beş duyuyu ilk tarif eden yunan filozof Aristotales’e dayanır. Daha sonra Sir Charles Bell duygularla birlikte alt ve üst ekstremite pozisyonlarını ve hareketlerini, altıncı duyu olarak belirtmiştir (53,51).

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı