Gardiyan - Eser, Bube

Gardiyan

Bube Eser

Yayınevi: Doz

Yayın tarihi: 12/2007

ISBN: 9789944227155

Çevirmen : Cano Amedi

Türkçe | 223 Sayfa |

Tür: Roman Öykü

Sidar üniversite öğrencisiydi ve Ankara'da gazetecilik okuyordu. Yaşadığı köylerinden yalnızca kendisi ve amcasının oğlu üniversiteli olabilmişlerdi. Ailesinin ekonomik durumu iyi olmadığı için Sidar hem okuyor hem de bir devlet dairesinde çalışıyordu. Dolayısıyla ailesi üniversiteyi bitirmesini beklerken, o 1980 yılının şubatında polis tarafından yakalanıp tutuklandı.

Sidar Kürt olmayan bir kızla evlenmişti. Eşi Diyarbakır'da bir hastanede hemşireydi ve kendisi aslen Türk de değildi. O bir Lazdı. Fakat bu coğrafyada diğer halklar gibi Türkler onları da asimile etmişlerdi. Dilleri Türkçeleşmiş, Türkler gibi yaşıyorlardı. Dolayısıyla onların çoğunluğu artık kendilerini farklı bir millet olarak görmüyorlardı. Onlar artık kendilerini Türk olarak ifade ediyorlardı.

Evlilik süreçlerinde hem Türkiye'de hem de Kürdistan'da devrimci mücadele çok yaygın ve yüksekti. Her ikisi de devrimci oldukları için evlilik kararlarını kendileri vermişlerdi. Tanışma ve birbirlerini kabullenmeden sonra ailelerini bilgilendirmişler ve çok kısa bir sürede evlenmiştiler. Onlar da bütün genç insanlar gibi mutlu ve huzurlu bir yaşam kurmak arzusundaydılar. Fakar bu istekleri iki ay kadar devam etti. Sidar yakalanınca eşi yalnız kaldı. O günkü koşullarda devrimcilerin evliliklerini sonuna kadar birlikte sürdürmesinin hiçbir garantisi yoktu. Onun için Sidar'ın karısı da o durumdan dolayı kendisine sıkıntı yaratmamıştı. Çünkü onlar evlenmeden önce birbirlerinden ayrılmayacaklar diye birbirlerine söz vermemişlerdi. Bu bilinçte olan Sidar'ın eşi Hava'nın istediği tek şey bütün iyilik ve kötülüklere rağmen eşiyle birlikte yaşamaktı.

Gardiyan için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı