Geçmişten Günümüze Beyoğlu : Kutulu 2 Cilt - Komisyon

Geçmişten Günümüze Beyoğlu : Kutulu 2 Cilt

Komisyon

Yayınevi: Taç Vakfı

Yayın tarihi: 08/2004

ISBN: 9789759748428

Ciltli | Türkçe | 919 Sayfa | Geniş boy |  24 x 34 cm

Tür: Şehir Tarihi / İstanbul

Bu kitap çok uzunca bir süre ülkemizin batıya açılan kapısının tarihidir. Bir dönem Sykai, daha sonra Pera, şimdilerde Beyoğlu ismi ile anılan bölgenin kültürel geçmişi, günümüzden binlerce yıl öncesine uzanmaktadır. Zengin bir kültürel birikime sahip olan ve içinde yaşadığımız şehrin önemli bir bölümünü teşkil eden bu bölge hakkında yalnızca efsane ve hikayelerle edindiğimiz duyumların yanı sıra, gerçek bilgilere erişme imkanı sağlamak istedik.

Günümüze kadar İstanbul'un ilçe ve semtleri hakkında yazılmış eserlerin pek çoğu tek yazarlı ve genellikle kişisel bakış açısını aşamamış çalışmalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmişten Günümüze Beyoğlu, konusunda uzman, yazar ve araştırmacıların birlikteliğiyle meydana gelmiş bir kitaptır. Kuşkusuz bu kitabın da eksikleri bulunmaktadır. Özellikle Beyoğlu gibi bir bölgede yer alan semtlerin tarihinin ve Beyoğlu'nda sanat ve sanat galerileri gibi konuların bu kitapta yer almaması büyük bir eksiklik olarak görülebilir. Ancak, semtlerin tarihinin yazımı detaylı yüzey araştırmaları, arşiv belgelerinin taranması, anıtların belirlenmesi gibi öncel çalışmalar gerektirmektedir. Önümüzdeki yıllarda bu çalışmanın bir devamı olarak yayınlanması düşünülen eksik konular için şimdiden çalışmalar ve araştırmalara başladık.

Bu kitap, Beyoğlu'nun bir monografisi değildir. İstanbul'un farklı bir kimliği olan Beyoğlu için bir rehber niteliği taşımaktadır. Kentin sahip olduğu tarihsel mirasın büyük ölçüde bir dökümünü içermektedir.
TAÇ Vakfı Yönetim Kurulu adına
Dr. M. Sinan GENİM

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2018 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı