%20
Gelecek Bilgisi Terimleri Sözlüğü - Kolektif

Gelecek Bilgisi Terimleri Sözlüğü

Kolektif

Yayınevi: Destek

Yayın tarihi: 12/2023

ISBN: 9786256608054

Karton Kapak | Türkçe | 406 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Popüler Bilim

  • 224,00 TL

“Bir fütürist gibi düşünebilmek, gelecek okuryazarlığı kazanmak ve geleceği şekillendirebilmek için Türkiye’de ilk defa bir fütürist sözlük hazırlandı.”

Fütürizm, insanlık olarak eriştiğimiz bilgi ve teknolojiyi kullanarak muhtelif gelecekler oluşturulabileceğini kabul eder ve yaşamın tüm boyutları için alternatif senaryolarla olumlu gelecek tasarımı yapılabileceğini benimser. Fütürizm, çoklu disiplinli yaklaşımla, uzgörülü, yenilikçi, stratejik ve sürdürülebilir öneriler geliştirir.

Bu ansiklopedik sözlük bünyesinde, birçok yerli ve yabancı kaynak üzerinden araştırma yapılarak günümüzde yeni yaygınlaşan terimlerin Türkçe anlamı, tarihçesi, kullanım alanı ve teknolojisini de kapsayan bilgilere yer verilmiştir. Günümüzde kullanılan ve henüz kullanılmasa da gelecekte hayatımızda yer kaplayacak teknolojiler, olaylar, olgular ve süreçler bu sözlük kapsamında tanımlanmış, örneklerle ayrıntılandırılmış ve ileri okumalar için kaynaklarla desteklenmiştir.

Hakan GÖL

Gelecek bilgisi terminolojisini, üstelik ansiklopedik sözlük biçiminde oluşturmak istiyorsanız, yalnızca bilim ve teknoloji ile uğraşanları hedef kitle olarak ele almak ve yalnızca onların anlayabileceği sözcüklerle kısıtlamak doğru olmaz. Terminolojinin dilin içine girebilmesine çalışıyorsak onun toplumda, kişilerin yaşlarına ve eğitim düzeylerine bakılmaksızın, olabildiğince herkesi kapsayıcı, herkes tarafından anlaşılabilir, herkesin aklında kalıcı ve kullanılan dilin kurallarına uyumlu olmasına özen göstermemiz zorunludur.

Dr. Mustafa AYKUT

Gelecek Bilgisi Terimleri Sözlüğü’nü çok önemli bir çalışma olarak değerlendiriyorum. Gelecek Bilgisi Terimleri Sözlüğü’nde yer verilen kavramların önemli bir bölümünün insan hakları, bireysel verilerin gizliliği, korunması, ülkemizde ve yeryüzünde sömürünün önlenmesi, uluslararası işbirliğinin gelişmesi, hukukun üstünlüğünün korunması ile ilgili düzenlemelerin bir an önce yapılması için altyapı oluşturacağından kuşku duymuyorum.

Dr. Aydın KÖKSAL

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015