%25
Genç Emekli : Özyaşam Öyküsü 06 - Baykurt, Fakir

Genç Emekli : Özyaşam Öyküsü 06

Fakir Baykurt

Yayınevi: Literatür

Yayın tarihi: 10/2018

ISBN: 9789750407796

Türkçe | 404 Sayfa | 13.5 X 21.5 cm

Tür: Anı, Mektup

  • 26,25 TL
  • 35,00 TL

Bir yaşam bu, özyaşam...

Kuruluşunu, serpilip gelişmesine katıldığım Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS), askersel yargı önünde aklandığı halde, anayasa değişikliğiyle kapatıldı. Ben de beraat ettiğim halde mesleğim öğretmenliğe döndürülmedim. İstemeyerek emekliliğe ayrıldım. Benim gibisine “Genç Emekli” derler. Vaktimi yazılarıma, kitaplarıma verdim. Fırsat bulunca da gezdim. Bir ara bizlere biraz soluk aldıran bir hükümet kuruldu, Kültür Bakanlığı danışmanlığına çağrıldım. Ne yazık uzun sürmedi bu. Ayrılıp Avrupa’daki göçmen işçi yaşamını izlemeye gittim.
Yurtta ölüm kol geziyordu. Terör tırmana tırmana bütün köyü köşeyi, yurdu bucağı sardı. Çok acı öykülerdir bunlar ne yazık.
Fakir Baykurt
Duisburg
28.1.1995

İçindekiler;

Sunuş, Birkaç Söz, Takanak, İlk Kez Dışarda, İşlerim Aydınlıkta, Oda Sorunu, Paris’te Bir Hafta, Meşe Dalına Sıçrarım, Öbür Dersler, Geziler, Arkaboru Dumanı, Londra Üstü, Kral Kahvaltısı, Frankfurt, Permi, Akçaköy’e Ev, Köyümün Kadınları, Kızılcahamam Cezaevi, Önemli Yitik, Zemzem, Pasaport, Hakkı Yenen Hakkı, Öykü Dosyası, Polis Akraba, Ödül Töreni, Ödül Konuşması, Kemirgenler, Ladik 76’nın Gösterimi,Başka Bir Ödül Töreni, Otomobil, Süreyya Yusuf’u Yitirişimiz, Romanya ile Sözleşme, Din Dersi Kitabına Öykü, İstanbul Uçağını Kaçırışımız, Simonov’un Ankara’ya Gelişi, Ruslarla İlişkisi…, Ağkurtları, Fin Ateşi, Gece Gündüz Çiçeği, Selma Lagerlöf’ün Evi, Özlemişindir, Yeni Volvo, İki Evli Polat Can, Almanya Gezim, Çevirmenimiz Özkara , Taş Yağıyor, Kartal Şenliği, Zekeriya Sertel’le Bir Gün, Fuarda İmza Günü, Antalya Hastanesi,Lara Kumları, Tonguç’un İşe Girmesi, Bir Konuk, Dostlar Çoğaldı, Kaplumbağalar, Ozan’ın Ölümü, Düğün Çiçekleri, Baleci Kızlara Pabuç, Korutürk’ün Kabulü, Zar Gibi , Catullus’un Şiirleri, Oylat, Orhan Kemal Ödülü Konuşması, Bakanla Tartışma, Genel Müdür, Demokratik, Müsteşar, 1981’in Hesabı, TÖB-DER Başkanı, Gençlik Projesi, Dünya Efendisi, Dil Kurumu’ndaki Konuşmam, Varsıl, Yurttan Ayrılırken, Kitapta Geçen Bazı Sözcükler 

 

Genç Emekli için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı