%0
Genetik Mühendisliği : Rekombinant DNA Teknolojisi - Çadırcı, Bilge Hilal

Genetik Mühendisliği : Rekombinant DNA Teknolojisi

Bilge Hilal Çadırcı

Yayınevi: Akademisyen Kitabevi

Yayın tarihi: 08/2021

ISBN: 9786257451130

Türkçe | 186 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Tıp

  • 50,00 TL

 1950’li yıllarda temelleri atılan ve günümüzde özellikle kimya ve biyoloji gibi temel alanlar olmak üzere tüm dünyada popülerliği artan rekombinant DNA teknolojisi; genetik mühendisliği alanı da dahil olmak üzere, gen işleme, gen klonlama ve genetik modifikasyon tekniklerini içermektedir. İnsanoğlunun yaşamı anlama iç güdüsü ile başlayıp derinlemesine incelendiğinde daha büyük ufuklar açan bu teknikler, tıptan gıdaya, tarım ve hayvancılıktan tekstile pek çok endüstriyel üretimin verimliliğinde pozitif fark ortaya çıkarmıştır. Verimlilikte meydana gelen bu artış işletmelerin bu tekniklere daha fazla kaynak aktarmalarına ve Ar-Ge yatırımlarında önemli bir pay ayırmalarına neden olmuştur.

Modern dünya, ülkeler arasındaki rekabeti daha da sert bir hale getirmiştir. Artık “milli” olan bilimsel gelişmelerin yanı sıra “know how” gelirlerinin önemli bir artış göstermesi ülkeleri yeni çalışmalarda bilim insanlarını destekleme konusunda daha da cesaretlendirmiştir. Milli çıkarlar hayati önem kazanmış ve özellikle genetik bilimindeki gelişmeler milli biyoçeşitliliklerini ülkelerin kendi ellerinde tutma önemini artırmıştır. Gelişmiş ülkelerin eline geçecek olan bu çeşitlilikler ülkeleri başka ülkelerin “kölesi” olmaktan daha öteye götürmeyecektir! Bu amaçla hem bu önemi vurgulayabilmek hem de Türk bilim camiasına katkı sağlamak için bu kitabımı yazma gayreti içerisine girdim. Kitapta her ne kadar rekombinant DNA teknikleri anlatılsa da, ara ara tekniğe ilham veren veya konunun anlaşılması için gerek görülen ilgili temel moleküler biyoloji bilgilerine de yer verilmiştir. Kitabın hazırlanmasında Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof.Dr. Ataç UZEL'e, bana ilham veren notlarını paylaştığı için teşekkür ederim. Ayrıca kitabın düzenlenmesinde ve resimlerin çiziminde bana yardımcı olan meslektaşlarım Dr.Hakan KARADAĞ ve Dr. Cem EMEKSİZ’e teşekkürü bir borç bilirim.

Kitabımın tıptan eczacılığa, biyomühendislikten moleküler biyolojiye, biyoloji bilimleri ile ilgilenen tüm meslektaşlarıma ve öğrencilere faydalı olmasını dilerim…

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı