%0
Gitar Yapıtlarıyla Tonal Armoni - Uyan, M. Ozan

Gitar Yapıtlarıyla Tonal Armoni

M. Ozan Uyan

Yayınevi: Akademisyen Kitabevi

Yayın tarihi: 06/2021

ISBN: 9786257409438

Türkçe | 163 Sayfa | 16 x 24 cm

Tür: Müzik

  • 40,00 TL

 Bir eğitimci olarak, gitar ve armoni alanındaki kişisel mesleki deneyimlerim sonucu bu kitabı hazırlama ve siz değerli okuyucuya sunma gereğini duydum. Amacım, temelden armoni öğretmek değil, belli bir müzikal birikime sahip okuyucuya, gitar yapıtlarını armonik olarak anlamladırma ve çözümleme konusunda fikir ve bakış açısı kazandırmaktır. Genel veya gitar uygulamalı armoniyi temelden öğretebilecek nitelikte birbirinden değerli pek çok yapıt literatürde zaten bulunmaktadır, ancak bu kitap, yalnızca gitar yapıtlarından örnekler içermesi bakımından özgündür. İnanıyorum ki, araştırmalarınızda ve eğitiminizde destekleyici, katkı sağlayıcı bir kaynak olarak bu kitaptan yararlanabilirsiniz.
Kitabın bilimsel dil ve terimleri konusunda bazı açıklamalar yapmak isterim. Armoni alanında dilimizde yazılmış en kapsamlı kaynaklardan biri olan, Nurhan Cangal’ın “Armoni” kitabı, kullandığım bilimsel dilin temelini oluşturmuştur. Ancak Nurhan Cangal’ın eserinde kullanılan işlevsel şifrelendirme sistemi yerine basamaksal şifrelendirme sistemini tercih ettim. Bu noktada tavsiyem, armonide kullanılan farklı şifrelendirme sistemlerinin ve armoni terimlerinin dilimizdeki karşılıklarının olabildiğince araştırılması ve öğrenilmesi yönündedir.
Kitapta yer alan örneklerin büyük bir kısmında, ritmik sadeleştirme ve büyük dizeğe aktarım yöntemlerini uyguladım. Bu yöntemlerin; örnekler içindeki armonik olayların daha net görülmesini sağlamak; farklı çalgılarla seslendirmede kolaylık sağlamak; gitar notasyonunu armoni eğitiminde kullanılan nota yazımına benzer hale getirerek kuram-uygulama arasında aktarım yapılmasını sağlamak gibi faydaları olacağını düşünüyorum.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı