%10
Görsel İletişim ve Grafik Tasarım - Uçar, Tevfik Fikret

Görsel İletişim ve Grafik Tasarım

Tevfik Fikret Uçar

Yayınevi: İnkılap

Yayın tarihi: 11/2019

ISBN: 9789751040282

Türkçe | 336 Sayfa | Büyük boy  |  16 x 23,5 cm

Tür: Medya-İletişim

  • 67,50 TL
  • 75,00 TL

 Tevfik Fikret Uçar
Prof. Tevfik Fikret Uçar (1966), Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü‘nü bitirdikten sonra (1987) Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü‘nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 1989 yılında ilk Türk öğrenci olarak Art Center College of Design‘ın diploma sınıfına kabul edildi. Bir yıl İsviçre‘de ACCD (E)‘de burslu olarak okudu ve mezuniyet sonrası Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakütesi‘ne dönerek görevine devam etti. 1999 yılından beri pek çok kez ABD, California San Diego Eyalet Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü‘nde dersler verdi. Tasarımcı olarak yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli sempozyum, sergi ve çalıştaylara katıldı, projeler yürüttü, konferanslar verdi. Halen Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakütesi, Grafik Bölümü‘nde görev yapan Profesör Tevfik Fikret Uçar aynı üniversitede lisans ve lisansüstü dersleri vermektedir.

 

Görünen her şey kendine has bir dil ile var olur; bu varoluş aynı zamanda bir iletişim boyutunun da yaratılma sürecidir. Göstergeler yoluyla iletişim kuran insan, aynı zamanda sembolik bir algı boyutu da yaratır. Söz ve dil gibi gelişmiş iletişim yöntemlerinden çok daha önce kullanılmış olan görsel iletişim halen etkin algı oluşturma araçlarının başında gelir. İletişimin göstergeler yardımıyla ortaya konması aşamasında semboller bir kapı gibidir; gerekli bilgi, sezgi ve duyarlılığa sahip olanlar bu kapıyı açar ve öz'e ulaşır. Algılama ve anlama süreci, temelinde farkındalık, bilgi ve duyarlılık altyapısına ihtiyaç duyar. Aksi takdirde tüm göstergeler, simgeler izleyen için yüzeysel boyutta kalır ve “o kapı” hiç bir zaman açılmaz. Elinizdeki bu çalışma, bir görsel iletişim tasarımcısının temel ilgi alanlarının başında gelen konuların daha iyi anlaşılabilmesi ve sembollerin eğlenceli dünyasına açılan kapıyı aralamak amacıyla ortaya konmuştur.


“... Sözcükler, kavramlar ve kavramların biçime dönüşmesi arasındaki ilişkileri, görsel ve işitsel iletişimin türlü yönlerine ilişkin zengin tarihsel malzemeyle de destekleyerek çok açık biçimde gözler önüne seriyor ...”

“... Alanında son derece titiz ve değerli araştırmaları temel alıyor ...”
Ahmet Cemal, Cumhuriyet, 9, 16 Haziran 2005.

“Görsel İletişim ve Grafik Tasarım akıllı ve okunabilir bir yaklaşım sunuyor…  Grafik tasarımın araçlarını öğretirken bu araçları bir manivela gibi kullanarak, görsel iletişimi yönlendirmenin yollarını gösteriyor. Kolay ve anlaşılır bir anlatımla.”
Prof. Dr. Levend Kılıç , 28 Ocak 2018.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı