%20
Gün Doğumunu Görmek : I. Doğu Halkları Kurultayı - Ridell, John

Gün Doğumunu Görmek : I. Doğu Halkları Kurultayı

John Ridell

Yayınevi: Sorun

Yayın tarihi: 11/2006

ISBN: 9789754311501

Yazar : Brian Pearce

Çevirmen : Derviş Okan

Türkçe | 304 Sayfa | 14 x 20 cm.

Tür: Siyaset Felsefesi

  • 20,00 TL
  • 25,00 TL

"Iran, Ermenistan ve Türkiye'nin Köle/eştirilmiş Halk Kitlelerine: 15 Ağustos 1920'de Komünist Enternasyonal Yürütme Komitesi Bakû'de İranlı, Ermeni, Türk işçi ve köylülerin kurultayını toplayacaktır.

Komünist Enternasyonal nedir? Komünist Enternasyonal, dünya Savaşı'nın sebep olduğu kasırga ile uyanan, açlığa saplanmış ve artık zenginler için değil, sadece kendileri için çalışmak, bir dahaki sefere kendileri gibi acı çeken yoksul kardeşlerine değil, sömürücülere karşı silâhlanarak başkaldırmak amacıyla Rusya, Polonya, Almanya, Fransa, Britanya ve Amerika'daki devrimci emekçi kitlelerin oluşturduğu bir örgüttür Bu emekçi kitleleri, zaferi temin edecek yegâne unsurun birlik ve örgütlenme olduğunu anlamış ve geçen yıl kendileri için bir mecburiyet olan örgütü, Üçüncü Enternasyonali kurmuşlardır. Kapitalist hükümetlerin uyguladığı bütün baskılara rağmen Enternasyonal, on sekiz ay içinde dünya genelinde hürriyet için mücadele eden devrimci işçi ve köylülerin ruhu hâline gelmiştir.

Böyle bir zamanda Komünist Enternasyonal İranlı, Ermeni, Türk işçi ve köylülerin kurultayını neden topluyor? Elinde onlara sunacak neyi var? Onlardan ne istiyor? Avrupa ve Amerika'da sermayeye karşı mücadele eden işçi ve köylüler yüzlerini size dönüyor, çünkü onlar da sizin gibi dünya kapitalizminin boyunduruğu altında acı çekiyor, onlarda dünyadaki sömürücülere karşı savaşmak durumunda: eğer Avrupa ve Amerika'daki işçi ve köylülerle birleşirseniz dünya kapitalizminin çöküşü hızlanacak, dünya genelinde işçi ve köylülerin kurtuluşu gerçekleşecektir." (Komünist Enternasyonal Yürütme Komitesi'nin 15 Ağustos 1920'de İran, Ermenistan ve Türkiye işçi ve köylülerinin Bakû Kurultayı'na Çağrısından...)

Bakû Kurultayı'nın, Doğu halklarını Avrupa ve Amerika'daki işçi ve köylülerle birleşerek dünya kapitalizminin çöküşünü hızlandırmak ve dünya genelinde işçi ve köylülerin kurtuluşunu gerçekleştirmek çağrısına ülkemiz emekçilerinin en somut yanıtı I. Tüm Türkiye Komünistleri Kongresi'ni (I.TTKK) gerçekleştirmek olmuş ve bu sürecin doğal sonucunda Türkiye Komünist Partisi doğmuştur. Günümüzün ayrışma bütünleşme sürecinde savrulmuş kadrolarının II.TTKK doğrultusunda devinmelerine katkı verecek tarihsel belgeler sunan bu kitabın içeriğinde ve ruhunda hedefe yönelik alazlı bir devrimci ışık parlamaktadır.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı