%10
Güvercin Gerdanlığı - Hazm, İbn

Güvercin Gerdanlığı

İbn Hazm

Yayınevi: Sufi Kitap

Yayın tarihi: 05/2018

ISBN: 9786059778701

Türkçe | 304 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Tasavvuf

  • 58,50 TL

Bu eseri okuyup da anlatılanların içinde kendisinden mutlaka bir şeyler bulmayan tek kişi gösterilemez. Çünkü sevgi ve dostluk bütün insanların ortak duygusudur. İlk insandan son insana kadar, dünyada aşkı az ya da çok tatmayan, o yüzden acılar içinde kıvranmayan birinin çıkmış olması mümkün değildir.
Âşık ile sevgili arasında yaşanan acı tatlı bütün olup bitenler hakkında bilgi veren satırları okurken zaman zaman kendinizden bahsedildiğini hissedeceksiniz. Öte yandan dostlar, ahbaplar ve arkadaşlardan söz edildiği kısımlarda da, dost görünüp sizin yüzünüze gülen, arkanızdansa kuyunuzu kazmaya çalışan ikiyüzlü tanıdıklarınızla bu eserde sık sık karşılaşacaksınız.
Bir bakıma da bu eser tam bir öğütler kitabı, ders alınması gereken bir ibretler demetidir.
Ayrıca bu eser tarih sosyolojisi, Endülüs’te yaşanan olaylar, o dönemin toplum yapısı, sosyal yaşantısı gibi konularda da eşi benzeri bulunmaz bir kaynaktır.
Kurtuba’ya Ağıt:
Eserin ek bölümünde, kaybolmuşken sonradan bir İspanyol araştırmacı tarafından bulunan İbn Hazm’ın güzelim şehir Kurtuba’ya, kaybedilen diyar Endülüs’e yazdığı yürek yakan bir ağıt bulunuyor.


Kitaptan Alıntılar
Aşkın hemen hemen değişmez bir şekilde ille de karşısındakinin görünen güzelliğine bağlanıp kalmasının sebebi acaba nedir? Elbette ruhun güzelliği, güzel olanı özleyip araması ve mükemmel olan suretlere eğilim duymasıdır.
Göz, gönle giden yolun ana kapısıdır. Göz gönlün sırlarını deler, mahremini ele verir, gizlenenlerin de tercümanı olur.
Yetinmenin bir başka şekli de, âşığın içinin sevgilisini gören birini görmesiyle, onunla dostluk kurmasıyla veya sevgilisinin diyarından gelen biriyle tanışmasıyla ferahlayışıdır.
Sevgilim insanların bulunduğu dünyanın en doğu ucunda olsa, ben de en batı ucunda bulunsam bile, onunla benim aramda topu topu bir günlük mesafe vardır, çünkü güneş günün başlangıcında doğunun en uç noktasında doğmakta, günün sonunda da batının en uç noktasında batmaktadır.
Aşkta insanın gözetip dikkat etmesi gereken en takdire şayan davranış, namuslu olması, günahtan ve ahlâksızlıktan kaçınmasıdır. Yaradan'ının kendisine o sonsuzluk yurdunda vereceği mükâfatı kaybettirecek hareketlerde bulunmamasıdır.
Hele bir baksanıza bulutlar ağlıyorlar, bahçeyse gülüyor,
Bu hâl kara sevdalının sevgilisine kavuşmasına benziyor!
Şüphesiz, O'nun bize bağışladığı şey, O'nun elimizden aldığından daha fazladır ve O'nun bize bıraktığı şey, O'nun bizi mahrum ettiğinden daha büyüktür.

Güvercin Gerdanlığı için şu an satın alabilecekleriniz

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı