%26
Ha Wer Delal : Emine Perxanenin Hayatı - Demirer, Hüseyin

Ha Wer Delal : Emine Perxane'nin Hayatı

Hüseyin Demirer

Yayınevi: Avesta

Yayın tarihi: 02/2009

ISBN: 9789944382458

Türkçe | 205 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Anı, Mektup

  • 13,32 TL
  • 18,00 TL

Sürgünden İnfaza Bir Kürt Beyinin Dramatik Öyküsü

Batman ve çevresinde yerleşik bulunan Raman aşiretinin ünlü reisi Emînê Perîxanê'nin hayatını konu alan "Ha Wer Delal" adlı kitap Avesta yayınlarında çıktı. Ramanlı Emin olarak da bilinen Emînê Perîxanê'nin oğlu Hüseyin Demirer tarafından yazılan kitapta Diyarbakır'daki Ermeni katliamından Şeyh Said isyanına, Suriye'deki sürgün günlerinden "af yasası"yla dönüşe ve dramatik son; bir köprü altında infaz edilişine kadar birçok gözler önüne seriliyor.

Hatıra ve araştırma notlarımı biraraya getirdiğim zaman, yalnız familemizi değil herkesin ilgisini çekecek bir roman ortaya çıktı. İki asır devam eden, dört çağ ve sekiz neslin, ibret veren tatlı-acı serüvenlerini kapsamaktadır. Duyduklarımı, gördüklerimi, verdiğim sözün ışığı altında bütün açıklığı ile hakikatleri yazacağım için, bazı akrabalar yadırgayabilir. Atalarının cahilce hareketlerini açıkladığım için bana kızabilirler. Bunlardan özür dilerken, açıklamalarımın onlar için de bir ibret kaynağı olacağından, beni bağışlayacaklarına inanıyorum.

Bu kitap, tarihi olayların, gizli kalmış yüzünü bütün açıklığıyla ortaya koyacaktır. Hakikatler acı olurmuş, doğru Fakat geçmişte öyle ilginç ve enteresan olaylar vardır ki hiçbir roman bu heyecanı veremez. O devirlerin siyasi kepazeliği, okuyucuları, o çağın gizli kalmış gaddarlıklarını ve oligarşi hareketleri hakkında tenvir edecektir. Hakikatleri kendi çıkarları için nasıl gizledikleri, hile ve desiselerle üst makamları, uydurma bilgilerle nasıl uyuttukları hakkında, yöneticilerin iğrenç ve adi hareketlerini ibretle gözler önüne serecektir. Hüseyin Demirer

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı