Hadis Fetvaları : Literatürü, Özellikleri ve Örnekleri - Köktaş, Yavuz

Hadis Fetvaları : Literatürü, Özellikleri ve Örnekleri

Yavuz Köktaş

Yayınevi: Rağbet

Yayın tarihi: 12/2017

ISBN: 9786055378769

Türkçe | 208 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Din / İslamiyet

Hadislere yönelik ilgi, merak, soru, tenkit her zaman var olagelmiştir. Bu ilgi veya soru bazen hadisin anlamını, bazen sıhhatini sormak; bazen de çelişen hadislerin aralarının nasıl telif edileceğini öğrenmek şeklinde tezahür etmiştir. Hz. İsa’nın nüzulü, deccal, mehdi, şefaat, kabir azabı, Hızır’ın yaşayıp yaşamadığı, kabirlerden yardım dilemek, mi’rac, Hz. Peygamber’in göğsünün yarılması, nübüvvet mührü, mübarek geceler, Nur-i Muhammedî, kenz-i mahfî, Resulullah’ın kabrinde diri olup olmadığı, Hz. Peygamber’in rüyada görülüp görülemeyeceği bu tür Hadislerden birkaçıdır.

Bu çalışma esas itibariyle geçmişte Hadis fetvalarının mahiyetini araştırmak saikiyle ortaya çıkmıştır. Alimlerimiz kendilerine sorulan Hadisle ilgili soruları “Hadis fetvaları” altında toplamışlar ve bu sorulara cevap aramışlardır. Sayıları az da olsa bunlar kendi dönemlerinde toplumda var olan soru(n)ları ve bunlara nasıl cevap verildiğini göstermesi açısından dikkate değerdir. Bunlar zaman içerisinde Hadise duyulan ilgiyi yansıttığı gibi -kronolojik olarak takip edilebilirse- Hadisle alakalı değişen ilgiyi de yansıtmaktadır. Bu durum bir başka açıdan Hadis-sosyoloji ilişkisine ayna tutmaya adaydır.

Elbette hadis fetvaları klasiklerimizle sınırlı değildir. Bu çaba kesintisiz bir şekilde devam etmekte ve günümüzde de buna yönelik fetva kitapları hazırlanmaktadır. İşte bu çalışmada ağırlıklı olarak bu fetva kitaplarını, onlarda geçen Hadisleri ayrıntılı olarak inceledik ve değerlendirdik. Sonuçta bugün de çok tartışılan Hadislerin mahiyetine, sıhhatlerine, ne anlam ifade ettiklerine yönelik önemli bir birikim ortaya çıktı. Bu birikimi ilgi duyan okuyucularla paylaşmak bizim için bir sorumluluktur.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı