%10
Hadislerle Nebevi Ahlak - Özhazar, Hüseyin

Hadislerle Nebevi Ahlak

Hüseyin Özhazar

Yayınevi: Tire Kitap

Yayın tarihi: 04/2016

ISBN: 9786059683111

Türkçe | 229 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Din / İslamiyet

  • 18,00 TL
  • 20,00 TL

 Peygamberler kendi toplumları içerisinden çıkmış, insanlığın önder şahsiyetleridir. İnsanlık için her alanda örneklik yapan, üstün ahlâki özelliklere sahip kişilerdir. Onlar, ortaya koymuş oldukları tutum ve davranışlarla hem içinde yaşadıkları topluma hem de daha sonra gelecek nesillere en iyi örnekleri sunarlar. Onların tutum, davranış ve yaşayış tarzları, fertler ve toplumlar için en ideal örnek olma özelliğine sahiptir.

Kur'an-ı Kerim'in peygamberlerden bahsetmesinin sebebi de sadece geçmiş toplumların hikâyelerini ortaya koymak değil; onların örnek alınması içindir.

"Sana elçilerin haberlerinden -kalbini sağlamlaştıracak- doğru haberler aktarıyoruz. Bunda sana hak ve müminlere bir öğüt ve uyarı gelmiştir." (Hud, 120)

Sevgili Peygamberimiz de tüm insanlığa rahmet peygamberi olarak gönderilmiştir. Üstün ahlâki özellikleri dolayısıyla içinde yaşadığı toplum tarafından kendisine "el-Emin/güvenilir kişi" lakabı verilmişti. O, toplumun tamamı tarafından kendisine güven duyulan, doğruluğu hususunda tereddüt edilmeyen, gerektiğinde hakemliğine başvurulan ve adaletinden asla şüphe duyulmayan bir insandı. Parmakla gösterilen saygın bir insandı. Mekkeliler, değerli emanetlerini ona teslim etmekten çekinmezdi. Çünkü o, Muhammedü'l-Emin'di. Kur'an-ı Kerim, Peygamberimizin bu ahlâki özelliğinden övgüyle bahseder, onun özel konumuna vurgu yapar. Kur'an, Hz. Peygamber'in, özelde Müslümanlara genelde tüm insanlığa örnek olmasını ister. "And olsun ki içlerinden, kendilerine Allah'ın ayetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkârdan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmuştur." (Ali-İmran, 164)

Ahlaki Kur'an olan ve Rabbimizin bizlere bir lütfu olan Peygamberimizin ahlakını daha yakından tanımak, onun söz ve davranışlarını esas alarak yeniden hayat bulmak amacıyla elinizdeki eseri hazırladık. Onun güzel ahlaki tanındıkça ve yaşandıkça dünyanın daha yaşanılır bir yer olacağından şüphemiz yoktur.

Onun yolunu takip edenlere selam olsun.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı