%25
Hareketli İmgeler : Filmler Üzerine Psikanalitik Yansımalar - Sabbadini, Andrea

Hareketli İmgeler : Filmler Üzerine Psikanalitik Yansımalar

Andrea Sabbadini

Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi

Yayın tarihi: 04/2016

ISBN: 9786053994466

Çevirmen : Özge Yüksel

Türkçe | 214 Sayfa | 16 X 23 cm

Tür: Psikanaliz

  • 17,25 TL
  • 23,00 TL

 Avrupa Psikanalitik Film Festivali Direktörü ve Uluslararası Psikanaliz Dergisi’nin film bölümü editörü olan Andrea Sabbadini bu eserinde filmleri psikanalitik açıdan yorumlayarak anlaşılmasını hedeflerken onlarca filmi ele almaktadır. Filmleri sadece eğlence aracı olarak değil, karakterlerini, ruhsal eğilimlerini, öykülerini ve hikâyelerini keşfetmek ve anlamak için aydınlatıcı bir eser olan Hareketli İmgeler: Filmler Üzerine Psikanalitik Yansımalar, terapistlerin ve araştırmacıların olduğu kadar sinemayla ilgilenen herkesin ilgisi çekecektir. Sonuçta mesele sinemanın psikanaliz için veya psikanalizin sinema için potansiyel değerini öncelemek değil, onlara yapay bir ayrışma dayatmadan bu iki yaklaşım arasında yaratıcı bir gerilimi muhafaza etmektir.
Hareketli İmgeler’de Sabbadini beyazperdeden izleyiciye yansıtılanları psikanaliz deneyiminin ve kuramının sağladığı bir perspektifle yorumluyor; sinema sanatı içinde gelişen değişik akımlara yer vermesinin yanı sıra, film incelemelerini mitolojik öykülerle harmanlıyor, resim sanatının vemüziğin izlerini duyumsuyor ve içimizde değişik imgeleri harekete geçirerek zenginleşmemizi katkıda bulunuyor. Hareketli İmgeler, çocukluktan, erişkinliğe evrilen süreçte insanın iç dünyasının sinemada nasıl temsil edildiğini betimliyor; bu süreçte, sinemada “gölgelerin ve ışıkların birbirini tamamlaması” gibi, insanın karanlık ve aydınlık yönlerinin de birbirini tamamladığını ortaya koyuyor ve sinemayla psikanaliz arasında bir köprü olma işlevini başarıyla yerine getiriyor. - Özden Terbaş
YAZAR HAKKINDA: ANDREA SABBADINI: İngiliz Psikanaliz Birliği üyesi ve yayın yönetmenidir. Psikanalist olarak Londra’da serbest çalışmaktadır. Avrupa Psikanalitik Film Festivali başkanıdır ve aynı zamanda International Journal of Psychoanalysis’de film bölümünün editörüdür. Editörlüğünü yaptığı kitaplar arasında Even Paranoids Have Enemies (Routledge 1998), The Couch and the Silver Screen (Brunner-Routledge 2003) ve Projected Shadows (Routledge 2007) bulunmaktadır. Boundaries and Bridges: Perspectives on Time and Space in Psychoanalysis (Karnac 2014) isimli kitabın yazarıdır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı