%20
Haşhaş ve Emperyalizm - Altındal, Aytunç

Haşhaş ve Emperyalizm

Aytunç Altındal

Yayınevi: Destek

Yayın tarihi: 05/2019

ISBN: 9786053115854

Karton Kapak | Türkçe | 292 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Dünya Siyasi Tarihi

  • 208,00 TL

 HAŞHAŞ VE EMPERYALİZM iki başlık altında toplanabilecek bir araştırmadır. İlkinde Anadolu, özellikle de Ege köylüsünün ana geçim kaynaklarından biri olan ulusal ürünümüz haşhaşın “12 Mart” ve “emperyalizm” duvarına toslayarak yasaklanması ve bunun meydana getirdiği sonuçlar irdeleniyor. Diğerinde ise Aytunç Altındal’ın 1969-1974 yılları arasında yayımlanmış incelemeleri ile makaleleri yer alıyor. Yayımlandıkları günlerde oldukça ilgi çekmiş olan bu tespitleri okuyup da analitik açıdan değerlendirebilenler kapitalist-emperyalist sömürünün tarımsal alandaki özelliklerini gösteren bazı somut örnekleri bulacaklardır.
İlginç olan bir diğer husus da şudur ki, bu kitapta öngörülmüş olan tüm varsayımlar daha sonraki yıllarda bu öngörüleri doğrulayacak şekilde gerçekleşmiştir. Örneğin günümüzden yaklaşık yarım asır önce Tolkien’in ünlü romanı Yüzüklerin Efendisi için Aytunç Altındal, “Bu yazar ve kitabı önümüzdeki on yıllarda dünyada çok ünlendirilecektir!” demişti. Benzer şekilde yine yarım asır önce Zen-Budizm vb. dinlerin Türkiye’de yaygınlaştırılacağını çünkü böyle bir “Üst Tasarım” bulunduğunu yazmıştı.
Aktardığımız bu iki örneğin dışında daha pek çok öngörünün günümüzde nasıl da hayat bulduğunu şaşkınlık içinde okurken Aytunç Altındal’ın uzak görüşlülüğüne bir kez daha şapka çıkaracaksınız...
 

Yazar Hakkında:

Aytunç Altındal (gerçek adı: Osman Aytun Altındal; d. 12 Ocak 1945, Bakırköy, İstanbul - ö. 18 Kasım 2013), din, tarih ve politika alanlarında faaliyet göstermiş Çerkes asıllı Türk teolog, gazeteci, araştırmacı ve yazar.
Dinler, felsefe, ezoterik ve gizli örgütler ve benzeri konularda birçok makale ve kitap yazmıştır. 18 Kasım 2013’te İstanbul’da vefat etmiştir. 19 Kasım 2013 günü Üsküdar-Karacaahmet-Şakirin Camii’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

Yaşamöyküsü

Ailesi
Aytunç Altındal’ın babası Ahmet Cavit Altındal, Beşiktaş Kulübü’nde futbol oynamış, aynı zamanda Haysiyet Divanı Başkanlığı yapmıştır. Annesi Fatma Melahat Hanım ise ev hanımıydı. Aytunç Altındal, 4 kardeş içinde en küçük olanıdır. Annesinin ilk evliliğinden olan 4 çocuğunun yanı sıra, ikinci evliliğinden de bir kız kardeşi bulunmakta.

Çocukları
Zeyno Altındal, A. Emine Altındal Altuğ ve Ahmet Mustafa Altındal

Öğrenimi
Ailesi Melami meşrep Mevleviler ile Melamilerden müteşekkil olan Aytunç Altındal, henüz altı yaşındayken başlatılmak üzere özel olarak ailesi tarafından Batıni-Melami eğilimde on yıl kadar süren bir eğitime tabi tutuldu. İlkokulu İstanbul’da okuyan Altındal, ortaokul eğitimini 1956 yılında Diyarbakır’da tamamladı. Haydarpaşa Lisesi, Kabataş Lisesi ve Pendik Lisesi’nde eğitim aldı. Lisans eğitimini Sorbonne Üniversitesi’nde aldı. İsviçre’de Zürih Üniversitesi’nde Teoloji konusunda doktora tahsili gördü.

İtikadi kökenleri
Aytunç Altındal 1832, 1834 ve 1864 göçleri neticesinde İstanbul’a yerleşen itikaden Melami, tarikaten ise Hurufi-Rufai olan bir Çerkes aileye mensup olduğunu açıklamıştı.

Siyasi hayatı
Şiir dışında deneme ve inceleme türlerinde eserler verdi. 1964’ten başlayarak “Haber”, “Akşam”, “Cumhuriyet”, “Yeni Halkçı”, “Ulus”, “Yenigün” gibi gazetelerde yazılar yazdı. Dokuz çeviri kitabı yayımlandı. Yedi kitabı ise yasaklandı. Fransa ve İsviçre’de bazı yazıları yayımlandı. Şiirleri “Sanat Edebiyat”, “Varlık”, “Süreç”, “Bilim-Sanat” gibi dergilerde yayımlandı. Bazı şiirleri Amerika ve İzlanda dergilerinde yer aldı.

Siyasi çalışmaları
Aytunç Altındal 1973 yılında “Partizan” adlı şiir kitabı nedeniyle 7,5 yıl hapse mahkûm oldu ve yurtdışına kaçtı. 1975 yılında İsviçre’de “Marksist Yaklaşımla Türkiye’de Kadın” adlı kitabı çıkardı. 1977’de İstanbul’da Havass adında bir yayınevi kurdu. 1984 yılında da Süreç Yayınları’nı kurdu. 1982’ye kadar “Süreç” dergisini yönetti. Daha sonra 1989’da Zürih’te Modus Vivendi Yayınevi ve Sanat Galerisi’ni yönetti. Yine 1989 yılında Rusya’da Kültür Danışmanlığı görevini yaptı. 1992’de İngiltere Edinburgh’ta International Academy For European and Christian Studies kuruluşunda Project Academic Board (Akademik Proje İdari Heyeti) üyeliğine seçildi. Aynı yıl İngiltere’de yayımlanan “Three Faces Of Jesus” (“Üç İsa”) adlı kitabı dünya basınında geniş yankı buldu. Daha sonra 1993’te Rusçaya çevrildi. 1993’te International Society For The Study Of European Ideas (Uluslararası Avrupa Düşünce Çalışmaları Topluluğu) Bilimsel Kurulu’na üye oldu. Aynı yıl Avusturya’nın Graz şehrindeki Karl-Franz Üniversitesi tarafından düzenlenen European Seculer Legacy (Avrupa’nın Laik Vasiyeti) adlı uluslararası konferansta oturum ve bölüm başkanlığına seçildi. 1995’te merkezi New York’ta bulunan Carnagie Council On Ethics And International Affairs örgütüne davet edilen ilk ve tek Türk konuşmacı oldu. Aynı sene, New York’ta Birleşmiş Milletler bağlantılı Global Forum Of Spiritual And Parliamentary Leaders Or Human Survival Forum’da (İnsan Yaşamından Sorumlu Ruhani ve Siyasi Liderler Global Forumu) uluslararası danışman üyesi oldu. CEDS Türkiye Başkanlığı yaptı. Uğur Mumcu’nun “Sakıncasız” adlı eserinin yapımcılığını da üstlendi.
Zürih’te kurduğu Modus Vivendi Yayınevi’nde aslında alşimist ve oküler bir din uzmanı olduğunu söylediği ünlü fizikçi Isaac Newton’un bugüne kadar hiç bilinmeyen ve kendisinin ölümünden sonra yayımlanmasını vasiyet ettiği, Danyal Peygamber hakkında tamamen şifreler üzerine ve İncil’deki şifrelerin çözümleri üzerine yazdığı bir kitabını da yayımladı. Altındal ayrıca, Isaac Newton’un 1733 yılında eski Latince dilinde yazmış olduğu ve sadece 50 adet orijinali mevcut olan “Observations Prophecies Of Daniel and Apocalypse of St. John” isimli kehanetler üzerine yazdığı, içinde İbranice, Latince ve Eski İngilizce bölümler bulunan kitabını Türkçeye tercüme etti.

Ölümü
Aytunç Altındal’ın Polonyum 213 zehirlemesi yoluyla öldürüldüğü iddia edilmektedir ancak ölümünün ardından bu konuda net bir araştırma yapılmamıştır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015