Hasılat Muhasebesi - Ercan, Melis

Hasılat Muhasebesi

Melis Ercan

Yayınevi: Beta

Yayın tarihi: 07/2014

ISBN: 9786053331339

Türkçe | 181 Sayfa | 16 x 23 cm

Tür: Finans-Muhasebe

Dünya ekonomisinde imalat sanayinin gelişimiyle birlikte son yıllarda hizmet sektörü de önem kazanmıştır. Hizmet sektöründe görülen hızlı gelişmeyle birlikte bu sektörde faaliyet gösteren işletmelerin sayısının artması, söz konusu işletmeler tarafından verilen hizmet türlerinde de çeşitliliğin giderek artmasına sebep olmaktadır. Hizmet türlerindeki çeşitliliğin artması ise hizmet sözleşmesi türlerinde de çeşitliliği beraberinde getirmektedir. Hizmet sözleşmesi türlerindeki çeşitliliğin giderek artması hizmet sözleşmelerinin muhasebeleştirilmesi ve ra-porlanması konusunun önem kazanmasına sebep olmaktadır. Hizmet sözleşmelerinin muhasebeleştirilmesinde kritik ve zor olan noktalar hizmetlerle ilgili hasılatın ne zaman muhasebeleştirileceği, hangi muhasebeleştirilme yönteminin kullanılacağı, nasıl raporlanacağı ve finansal tablo dipnotlarında "tam açıklama" kavramı gereği hangi bilgilerin açıklanması gerektiğidir.

 Hizmetlerle ilgili hasılatın muhasebeleştirilmesi Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri (GKGMİ)'nden "tahakkuk (gerçekleşme) ilkesine uyulmasıyla ilgilidir. Bir hizmet sözleşmesiyle ilgili hasılatın muhasebeleştirilmesi sözleşmeye konu olan hasılatın gerçekleşmesine (tahakkuk etmesine) bağlıdır. Hizmet sözleşmelerinde hasılatın muha­sebeleştirilmesi ve raporlanmasmdaki temel sorun hasılatın ne zaman gerçekleşeceğinin tespitiyle ilgilidir. Hizmetlerle ilgili hasılatın gerçekleşmesi hizmetin teslimiyle gerçekleşmektedir. Hizmet; sözleşmeyle ilgili risk ve faydanın, hizmeti satın alan tarafa devredildiğinde teslim edilmiş sayılmaktadır. Belirli bir zaman diliminde birden fazla seferde teslim edilen hizmetler birden fazla raporlama dönemini kapsayabil-mektedir. Böyle bir durumda "dönemsellik ilkesi" gereği hangi raporlama döneminde ne kadarhk hizmetin tesliminin gerçekleştiğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Hizmet tesliminde, mal tesliminde olduğu gibi fiziksel bir teslim söz konusu olmadığı için teslim edilen kısmın tespiti oldukça güç olmaktadır.

 Hizmet sözleşmelerinde hasılatın muhasebeleştirilmesinde hangi yöntemin kullanılacağının tespiti oldukça önemlidir. Ancak ulusal ve uluslararası standart ve düzenlemelerde sadece "tamamlanmış taahhüt yöntemi" ve "tamamlanma yüzdesi yöntemi" yer almaktadır. Literatürde yer alan diğer yöntemler söz konusu standart ve düzenlemelerde yöntem ismi olarak verilmemektedir. Bununla birlikte, standart ve düzenlemeler incelenip analiz edildiğinde hangi yöntemden bahsedildiği anlaşılmaktadır.

 

 Bu çalışmanın temel amacı, hizmet sözleşmelerinde hasılatın muhasebeleştirilmesinde kullanılan yöntemleri ortaya koymak, hizmet sözleşmelerinde hasılatın raporlanmasıyla ilgili ulusal ve uluslararası muhasebe standartlarının ve ülkemizdeki yasal düzenlemelerin gelişimini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için çeşitli hizmet sözleşmelerinde hasılatın muhasebeleştirilmesi ve raporlanmasıyla ilgili örneklere yer verilmiş, gelişmiş ülkelerde ve Türkiye'deki şirketlerden alman örnek uygulamalarla hizmet sözleşmelerinde hasılatın muhasebeleştirilmesi ve raporlanmasıyla ilgili durum ortaya konulmuş ve bu konuyla ilgili gelişmiş ülkelerdeki şirketlerin durumuyla Türkiye'deki şirketlerin durumu karşılaştırılmıştır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2018 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı