Hayvanlar Konuşa Konuşa : Hayvan Dilleri Üzerine Yeni Bir Tez - Meijer, Eva

Hayvanlar Konuşa Konuşa : Hayvan Dilleri Üzerine Yeni Bir Tez

Eva Meijer

Yayınevi: Kaplumbaa

Yayın tarihi: 03/2019

ISBN: 9786058208346

Çevirmen : Gül Özlen

Türkçe | 187 Sayfa | 11 x 18,5 cm

Tür: Hayvanlar

 Köpeğinizin sadece üç harf vasıtasıyla mı konuştuğunu zannediyorsunuz? Kediniz sizinle farklı, diğer kedilerle farklı bir dilde mi konuşuyor?
Düşündüğünüzden daha gelişmiş ve karmaşık dil ve lehçelerde konuşan hayvanlar; sohbet eder, dedikodu yapar, ağıt yakar ve kafiye arar. Yunuslar birbirlerini isimleriyle çağırır. Çift dilli leyleklere sıklıkla rastlarız. İnsan Hearne ve köpek Salty şakalaşır, border collie Chaser 1022 nesnenin adını ezbere söyler, dahi at Hans insanların davranışlarını gözleyerek onları kandırır, filler ve zürafalar yas tutar, renkler papağan balıkları için dilbilgisi demektir, evinde kedi besleyen goril Koko kedisini ismiyle çağırır.
Bu hayvanlar istisna değil. Ortak yaşamlarla gitgide büyüyen diyaloglar insan-hayvan hiyerarşisi anlayışında kökten bir değişimi gerektiriyor. Hayvanlar Konuşa Konuşa; hayvanların kültürlerini ve dillerini tanımak isteyen insanın mevcut bakışını temelden sorgulayan bir devrimi müjdeliyor.  
Yazar BIO
Sanatçı, yazar, şair, öykücü, felsefeci, müzisyen, söz yazarı ve akademisyendir.
Meijer’in ilk romanı Het schuwste dier (En Utangaç Hayvan) 2011 yılında, ikinci romanı Dagpauwoog (Tavuskuşu) 2013’te, üçüncü romanı Het vogelhuis (Kuş Evi) 2016’da yayınlandı. 2018’de ise Eva Meijer tüm kitapları için Halewijnprijs’i kazanmıştır.
Hayvanların dilleri, politik sesleri, düşünme biçimleri üzerine çalışmalar yürüten Eva Meijer’in uluslar arası tanınırlığını arttıran eser ise Hayvanlar Konuşa Konuşa (Dierentalen, 2016) olarak bilinmektedir. Meijer halen hayvanların politik eylemleri üzerine doktora sonrası çalışmalarını sürdürüyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı