%20
Hemşince - Altunkaya, Yunus

Hemşince

Yunus Altunkaya

Yayınevi: Chiviyazıları

Yayın tarihi: 04/2016

ISBN: 9786055708726

Türkçe | 200 Sayfa | 13,5 x 19,5 cm.

Tür: Dil Çalışmaları

  • 31,92 TL
  • 39,90 TL

Yeşilin tonlarıyla bezeli Doğu Karadeniz bölgesi ve onun mutena bir    köşesinde yaşayan Hemşinliler ya da orijinal biçimiyle Hamşessiniye ve onların konuştuğu gizemli dil Hemşince ya da Hamşesna dili Birleşmiş   Milletler tarafından kaybolmakta olan ve korunması gereken diller              kategorisinde gösterilmiştir. Gerçekten de Hemşince geçmişe oranla özgünlüğünden çok şey kaybetmiştir. Ancak kaybolan yalnızca dil değildir. Aynı zamanda Hemşin kültürü de büyük oranda özgünlüğünü kaybetmiştir. Kaldı ki, dili ve kültürü birbirinden ayrı tutmak mümkün değildir.

Ne yazık ki, günümüzde Hemşin tarihi, dili ve kültürü hakkında yararlanabileceğimiz yazılı bir eser yoktur. Bunun en önemli nedeni Hemşincenin gramerinin olmamasıdır. Ancak bu konuda farklı etkenlerde      söz konusu olabilir. Buna karşın geçte olsa, bu konuda araştırmalar yapılabilir ve kitaplar yazılabilir. Böylece gelecek kuşaklar kendi tarihleri, dilleri ve    kültürleri hakkında bilgi sahibi olabilirler. Unutmamak gerekir ki, yazılmamış bir tarih yaşanmamış zaman gibidir.

Hemşince / Hamşesna, Hemşin toplumunda süregelen yaşanmış zamanın   varlığına kanıt sunmak ve böylece Hemşin kültürünün bir parçası olan Hemşincenin yaşatılması adına küçükte olsa bir katkıda bulunmak amacıyla yazılmıştır. Kitap kendi konusunda bir ilktir. Dolayısıyla içerik bakımından bir ön çalışma niteliğindedir. Buna karşın Hemşince dili çok farklı açılardan mümkün olduğunca ayrıntılı şekilde incelenerek okuyucuya sunulmuştur.

Hemşince için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı